Վիլիկ Զաքարյանի աշխատանքների ցուցահանդեսը, որոնք ստեղծվել են 2000-2009 թթ. ժամանակահատվածում, բացվեց Հայաստանի նկարիչների միության ցացահանդեսների դահլիճում: Նկարիչն իր իսկ գործերը գնահատում է որպես մոդեռնիստական հրապարակ ֆանտազիայի համար. «Իմ աշխատանքներում ես միշտ տեղ եմ թողնում դիտողների ֆանտազիայի համար, որն ավելանալով իմ մտահղացումներին, ավարտուն պատկերացում է ստեղծում նկարի մասին»:
Արվեստի քննադատներին թողնելով իր աշխատանքները բնութագրելու իրավունքը, Վիլիկ Զաքարյանը նշեց. «Ես չեմ սահմանափակվում ինչ-որ գունային գամմայով եւ գիտեմ, որ ճիշտ եմ, երբ կառչում եմ քաղաքականությունից: Թող քննադատները որոշեն, թե ինչ անվանում տան իմ արվեստին»:
«Զաքարյանին հաջողվել է ստեղծել իր սեփական ոճը: Ընդ որում, ի տարբերություն շատերի, նա դրանով չի սահմանափակվում: Իր արվեստում նա անընդհատ փորձեր է անում` կատարելագործելով իր ոճը», – ցուցահանդեսի բացմանն ասաց արվեստագետ Լեւոն Լաճիկյանը:
Վիլիկ Զաքարյանը ծնվել է 1952 թ. : 1957 թ. ավարտել է Երեւանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտը: 1984 թ.-ից նկարիչների միության անդամ է, իսկ 1996 թ.-ից` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի արհեստավարժ նկարիչների միության անդամ:
Զաքարյանի անհատական ցուցահանդեսներ են բացվել Պրահայում (1988), Երեւանում (1994, 2000), Օբերահուզենում (1995), Փարիզում (1997), Մոսկվայում (2002), Մարսելում (2004):

Exhibition of Vilik Zakaryan’s works, created between 2000 and 2009, opened at the Exhibition Hall of the Union of Artists of Armenia. The artist assess his work as a modernist platform for fantasy: ” I always leave room for imagination of spectators, who’s perceptions create a complete picture of a painting.”
“I did not restrict myself to any color scheme, and I know exactly that I am right, when adhere to the policy of “let critics think how to name my creative work, ” Vilik Zakaryan said.
“Zakaryan managed to create his own style. However, unlike many others, he does not stop there. In his work he is constantly experimenting, perfecting his style, ” Levon Lachikyan said at the opening of the art exhibition.
Vilik Zakaryan was born in 1952. In 1975 he graduated from the Yerevan Fine Arts and Theater Institute. Since 1984 he is a member of the Union of Artists of Armenia, and since 1996 he is a member of the Professional Artists of UNESCO.