Նոյեմբերի 11-ին Վրաստանում կնշվի Կոմիտասի 140-ամյակը: Միջոցառումը տեղի կունենա Վրաստանի «Կովկասյան տուն» մշակութային կապեր կենտրոնում` Վրաստանում ՀՀ դեսպանատան եւ հայկական եկեղեցու աջակցությամբ:
Հոբելյանական երեկոյի ծրագրում ընդգրկվել են կոմպոզիտորի ստեղծագործություններն ու որոշ պատմական տեղեկություններ Կոմիտասի դարաշրջանի մասին:
Երեկոյի շրջանակներում կներկայացվեն նաեւ Նինո Փիրխելաիշվիլու աշխատանքները Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպի մոտիվներով, հաղորդում է «GHN»:
Կոմիտասը (Սողոմոն Սողոմանյան) (1869-1935)-հայ կոմպոզիտոր է, երաժիշտ-ազգագրագետ, երաժշտության տեսաբան, խմբավար, մանկավարժ: Նա հայ կոմպոզիտորական դպրոցի հիմնադիրն է: 1881-83թթ. ուսանել է Էջմիածնի Գեւորգյան ճեմարանում, մասնագիտանալով հայ եկեղեցական երաժշտության ուսումնասիրման ոլորտում, հավաքել է գյուղական բանահյուսության նմուշներ Հայաստանի տարբեր ազգային շրջաններում: 1895թ. ստացել է վարդապետի կոչում` ընդունելով Կոմիտաս անունը: 1896-ին կոմպոզիցիա եւ երաժշտության տեսություն է ուսումնասիրել Բեռլինում (Ռ. Շմիդտի մասնավոր կոնսերվատորիայում եւ Ֆրիդրիֆ Վիլհելմի համալսարանում): Լինելով ականավոր կոմպոզիտոր, Կոմիտասն իր ստեղծագործությամբ հայ ազգային երաժշտությունն ընդգրկեց համաեվրոպական զարգացման ուղու մեջ` այդպիսով անգնահատելի ավանդ ունենալով համաշխարհային երաժշտական բանահյուսության եւ արեւելայն քրիստոնեական երաժշտարվեստի մեջ: Նրա երաժշտական ու տեսական աշխատությունները զգալի ազդեցություն ունեցան արեւելայն այլ ժողովրդների երաժշտական մշակույթի զարգացման վրա: 1915թ. ապրիլի 24-ին, հայ մտավորականության այլ ականավոր դեմքերի հետ, Կոմիտասը եւս ձերբակալվեց եւ աքսորվեց Չանգեր կոչվող վայրը: Աքսորի ճանապարհին Կոմիտասը դարձավ իր ժողովրդի ողբերգության ականատեսը եւ կորցրեց հոգեկան հավասարակշռությունը: Կյանքի մնացած մասը նա անցկացրեց Կոնստանդինոպոլսի ռազմական հոսպիտալում, այնուհետեւ 1919-1935թթ. Փարիզի հոգեբուժական հաստատություններում: 1936թ. նրա աճյունը տեղափոխվեց Երեւան եւ հուղարկավորվեց գիտության եւ արվեստի գործիչների պանթեոնում:

11 ноября в Грузии пройдет мероприятие, приуроченное к 140-му юбилею армянского композитора Комитаса.
Мероприятие будет проходить в Центре культурных связей Грузии «Кавказский дом» при поддержке посольства Армении и Армянской церкви в Грузии.
В программу вечера вошли произведения композитора и некоторые исторические справки об эпохе, в которой жил Комитас.
В рамках вечера так же будут представлены работы художницы Нино Пирхелаишвили по потивам романа Франца Верфеля «40 дней Муса-дага», сообщает «GHN».
Комитас (Согомонян Согомон) (1869—1935) – армянский композитор, музыкальный этнограф, теоретик музыки, хормейстер, педагог. Основоположник армянской национальной композиторской школы. В 1881-83 обучался в духовной семинарии Геворгян (Эчмиадзин), специализировался в изучении армянской церковной музыки, собирал образцы крестьянского фольклора различных этнографических поясов Армении. В 1895 был возведен в сан архимандрита, приняв имя Комитас. В 1896 изучал композицию и теорию музыки в Берлине (в частной консерватории Р. Шмидта и в университете Фридриха Вильгельма). Будучи выдающимся композитором фольклорного направления, Комитас своим творчеством ввел армянскую национальную музыку в русло общеевропейской развития, внеся тем самым ценный вклад в мировую музыкальную фольклористику и сокровищницу восточно-христианского музыкального искусства. Его музыкальные и теоретические труды оказали существенное влияние на процессы развития музыкальных культур других восточных народов. 24 апреля1915 года, вместе с другими видными представителями армянской интеллигенции, Комитас был арестован и выслан в местность Чангер. По пути в ссылку Комитас стал очевидцем трагедии своего народа и утратил душевное равновесие. Остаток жизни Комитас провел в военном госпитале Константинополя, затем (с 1919 по 1935) – в психиатрических клиниках Парижа. В 1936 г. прах его был перевезен в Ереван и захоронен в пантеоне деятелей науки и искусства.