ՖԻԴԵ-ն հաստատել է 2010թ. հունվարին թուրքական Բուրսա քաղաքում մեկնարկող շախմատի աշխարհի թիմային առաջնության մասնակիցների կազմը: Առաջնությանը կմասնակցեն 10 թիմեր Հայաստանից, Իսրայելից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Բրազիլիայից, Չինաստանից, Եգիպտոսից, Թուրքիայից, Ադրբեջանից եւ Հունաստանից:
«Հայաստանի շախմատի հավաքականը մեկնելու է այդ մրցաշարին, բայց առայժմ ճշտված չեն շախմատիստների անունները: Սակայն, ամենայն հավանականությամբ, կմեկնի հիմնական կազմը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց Հայաստանի Շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հոկտեմբերին Բուրսայում 2010 թվականի Աշխարհի Առաջնության նախընտրական տուրի շրջանակներում Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը հանդիպեց Թուրքիայի ազգային ընտրանու հետ: Հայաստանի հավաքականը պարտվեց 2:0 հաշվով:

ФИДЕ утвердил состав участников командного чемпионата мира по шахматам, который начнется в январе 2010 года в турецком городе Бурса. В чемпионате примут участие 10 команд из Армении, Израиля, США, России, Бразилии, Китая, Египта, Турции, Азербайджана и Греции.
“Сборная Армении по шахматам поедет на этот чемпионат, но пока не определены имена шахматистов. Однако, скорее всего, поедет основной состав”, – корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил генеральный секретарь Федерации шахмат Армении Гагик Оганесян.
Напомним, что в октябре этого года в Бурсе сборная Армения по футболу встретилась со сборной Турции в рамках отборочного тура Чемпионата Мира 2010 года. Сборная Армении проиграла со счетом 2:0.