Հայ հանդիսատեսը հնարավորություն ստացավ վայելել համաշխարհային ջազի լեգենդ Ջորջ Բենսոնի գործիքային եւ վոկալ կոմպոզիցիաները, որը իր միակ համերգով նոյեմբերի 12 ելույթ կունենա Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:
«Իմ հիմնական նպատակն է ներկայացնել խառը երաժշտություն, որպեսզի հայ հանդիսատեսը ինքն համոզվի թե ինչի են ունակ իմ երաժշտությունը եւ իմ կատարումը: Ես հասցրեցի այցելել երեւանյան ջազ ակումբներից մեկում, եւ համոզվեցի, որ Հայաստանում կան պրոֆեսիոնալ ջազմեններ եւ հոյակապ ջազ», – այսօր կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ջորջ Բենսոնը:
Նա իր համոզմունքը հայտնեց այն բանում, որ դասական ջազը , ինչպես եւ ցանկացած դասական երաժշտություն միշտ պահանջարկ կունենա, քանի որ եւ դասական երաժշտության եւ ջազի մեջ կան մեծ կատարողներ, եւ դա անհնար է խեղդել:
«Ջազը պահպանում է իր մեծությունը, որը տարբերում է նրան երաժշտության այլ ուղություններից` իմպրովիզացիայով: Հենց իմպրովիզացիան է, որ թույլ է տալիս կատարելագործվել եւ գերազանցել ինքդ քեզ, ընդ որում նույն ստեղծագործությունը ամեն անգամ ներկայացնելով նոր ձեւով», – նշել է Բենսոնը:
Բենսոնի համերգը նվիրված է Ամերիաբանկի գլխավոր գրասենյակի բացմանը եւ տեղի կունենա ՀՀ նախագահի բարձր հովանու ներքո եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ «21 դարի հեռանկարներ» 10 միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում:
Ջորջ Բենսոնը ծնվել է 1943 թ-ին, մարտի 22-ն Փիտսբուրգում (Պենսիլվանիայի նահանգ): Ութ տարեկանից նա ելույթներ էր ունենում գիշերային ակումբներում, եւ մինչեւ տաս տարեկան դառնալը, հասցրեց ձայնագրել մի քանի կոմպոզիցիա RCA ընկերության համար: 1960 թ-ին նա հավաքեց իր սեփական ռոք-խումբը, սակայն երկու տարի անց միացավ երգեհոնահար Ջեկ Աքդաֆֆի խմբին, որը միտված էր սոուլին եւ ֆանկ-ջազին: Ջորջ Բենսոնը ողջ ջազի պատմության մեջ ամենամեծագույն կիթառահարներից մեկն է , որը նվագել է լայն դիապազոնով` սվինգից, բոփից մինչեւ ջազ-ռոքը եւ smooth-ջազը: Նրա կիթառը երբեք չի մղվել երկրորդ պլան, պահպանելով հավասարակշռությունը վոկալային եւ գործիքային պիեսների միջեւ:

Армянский зритель получил возможность насладиться не только инструментальными, но и вокальными композициями легенды мирового джаза Джорджа Бенсона, который с единственным концертом вечером 12 ноября выступит в ереванском Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна.
“Моя основная цель представить смешанную музыку, чтобы армянский зритель сам убедился, на что способны моя музыка и мои исполнения. Я успел побывать в одном из ереванских джаз-клубов и убедится, что в Армении есть профессиональные джазмены и замечательный джаз”, – на прошедшей сегодня пресс-конференции заявил Джордж Бенсон.
Он выразил уверенность, что классический джаз, как и любая классическая музыка, всегда будет востребованным, так как и в классической музыке, и в джазе есть великие исполнители, и это невозможно задушить.
“Джаз сохраняет свое величие, отличающее его от всех других направлений музыки компонентом – импровизацией. Именно импровизация позволяет постоянно совершенствоваться и превосходить самого себя, при этом представлять одно и тоже произведение по-разному”, – отметил Бенсон.
Ереванский концерт Джорджа Бенсона приурочен к открытию головного офиса Америабанка и пройдет под высоким патронажем президента Армении Сержа Саргсяна, а также при содействии Министерства культуры в рамках 10-го Международного музыкального фестиваля «Перспективы 21-го века».
Джордж Бенсон – десятикратный лауреат премии Грэмми, один из ярчайших гитаристов в истории джаза, исполнительная палитра которого всегда выделялась разнообразием стилей – от свинга до хип-хопа, от джаз-рока до smooth-джаза, от ритм-н-блюза до поп-музыки. Выход в свет в 1964 году его первого соло-альбома считается стартом профессиональной карьеры Бенсона, после чего по сей день было выпущено около 60-ти дисков и 30-ти синглов музыканта.