2010թ. նախատեսվում է անցկացնել աշխարհահռչակ հայ նկարիկչ Մարտիրոս Սարյանի 130-ամյակին նվիրված մի քանի միջոցառումներ:
«Փետրվարի 28-ին Մ.Սարյանի ծննդյան օրը նրա երեւանյան տուն-թանգարանում տեղի կունենա նրա լուսանկարների ցուցահանդեսը, որոնց հեղինակներն են Անդրանիկ Քոչարը, Գավուկը: Կցուցադրվեն նաեւ նկարչի փաստագրական լուսանկարները: Նույն օրը, Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահում կբացվի Սարյանի վաղուց ի վեր չցուցադրված աշխատանքների ցուցահանդեսը»,-PanARMENIAN.Net- թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի ֆոնդապահ Սոֆյա Սարյանը:
Նա նշել է նաեւ, որ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ հաջորդ տարվա սեպտեմբերին կբացվի նկարչի «Ծառի խորհրդանիշը Սարյանի արվեստում» խորագրով ցուցահանդեսը: Ցուցադրության մեջ կընդգրկվի 30 աշխատանք:
Ս.Սարյանն ընդգծել է նաեւ, որ նախատեսվում է անցկացնել խորհրդաժողով` նվիրված Մարտիրոս Սարյանին: Իսկ արդեն կատարվածից նա նշել է Սարյանի աշխատանքների ալբոմի հրատարկությունը մշակույթի նախարարության կողմից:
Մարտիրոս Սարյանը (1880-1972) խորհրդային շրջանի հայ մեծանուն գեղանկարիչ է, գծանկարիչ ու թատերական նկարիչ: Նա եղել է ԽՍՀՄ Գեղարվեստի ակադեմիայի իսկական անդամ (1947), ԽՍՀՄ ժողովրդական նկարիչ (1960), ՀԽՍՀ ԳԱ իսկական անդամ (1956), Սոցիալիստական աշխատանքի հերոս (1965), ՀԽՍՀ Նկարիչների միության նախագահ (1947-1951), ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր, Լենինյան եւ Ստալինյան երկրորդ աստիճանի մրցանակների դափնեկիր:

A number of events in celebration of acclaimed painter Martiros Saryan’s 130th anniversary are planned in 2010.
On February 28, Martiros Saryan‘s Museum in Yerevan will host an exhibition of the master’s photographies, authored by Andranik Kochar, Gavuk. On the same day, an exhibition of painter’s works will be opened at Tretyakovskaya Gallery, Sofia Saryan, senior executive at Martiros Saryan Museum Fund told PanARMENIAN.Net reporter.
“Symbol of tree in Saryan’s works” art exhibition featuring 30 of the master’s paintings, will take place in Armenia. The event will be organized with the assistance of RA Ministry of Culture.
According to Sofia Saryan, a conference dedicated to Armenian master’s works is also scheduled.
Martiros Saryan was born in 1880 in Nakhichevan-on-Don. However, his historical fatherland – Armenia, occupies a major place in his works. Experts indicate influence of his favorite artists Matisse and Gauguin and his immediate teachers Valentin Serov and Konstantin Korovin on his canvases. The phrase ‘clear, sonorous color’ is usually used next to the surname of Saryan. Russian, French painting and Armenian art traditions interweaving has resulted in the birth of a unique Saryan style.