Երեւան- առաջին ցուցահանդեսը, բացառապես նվիրված Իլոն Վիկլանդի նկարներին, կներկայացվի ցուցադրության նոյեմբերի 19-ից մինչեւ դեկտեմբերի 3-ը Գեղագիտության ազգային կենտրոնում: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Շվեդիայի` Եվրամիության նախագահության, ՀՀ-ում Էստոնիայի հյուպատոսության, «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության եւ Հայաստանում Օրիֆլեյմ ընկերության կողմից:
Շվեդ մանկագիր Աստրիդ Լինդգրենի «Կառլսոնը, որն ապրում էր տանիքում» վիպակը վերածվել է հայտնի մուլտֆիլմի: Մուլտֆիլմը, որը երկար տարիների միջով Խորհրդային Հայաստանից փոխանցվել է անկախ Հայաստանին, անչափ հոգեհարազատ եւ սիրելի է մի քանի սերունդների:
Լինդգրենի գրքերի պատկերազարդող Իլոն Վիկլանդը ծնվել է Էստոնիայում եւ տատիկի հետ Շվեդիա տեղափոխվել 14 տարեկանում: Այսօր նա ցուցահանդեսը բացելու նպատակով Հայաստանում է:
Ցուցահանդեսը Երեխաների իրավունքների միջազգային կոնվենցիային նվիրված միջոցառումների մաս է կազմում: «Ես ուրախ եմ, որ մենք կարող ենք հնարավորություն ընձեռել հայ մարդկանց գալու եւ շփվելու իրենց ամենասիրելի մուլտֆիլմերից մեկի հերոսների հետ` շունչ առած Իլոն Վիկլանդի աշխատանքների միջոցով: Միեւնույն ժամանակ միջոցառումը մեզ հնարավորություն կտա մեկ անգամ եւս ընդգծելու երեխաների հիմնական իրավունքների վրա հասարակության ուշադրությունը գրավելու կարեւորությունը»,- հայտարարեց Շվեդիայի դեսպան Հանս Գունար Ադենը:
Ցուցահանդեսի բացման օրը` նոյեմբերի 19-ին` ժամը 13:00-ից 15:00-ը, կցուցադրվեն նաեւ աշակերտների կողմից պատրաստված երեխաների իրավունքներին նվիրված մանրապատումներ: Հայաստանի բոլոր մարզերի քսան դպրոցներից չորս հարյուր աշակերտներ մասնակցել են «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության կողմից անցկացված մրցույթին: Թիմերը սովորել են երեխաների իրավունքները, քննարկել, գրել եւ ներկայացրել երեխաների որեւէ իրավունքին նվիրված մանրապատում: Հաղթող են ճանաչվել երեք թիմեր` Երեւանի թիվ 149, Էջմիածնի թիվ 5 դպրոցների եւ Էջմիածնի Ներսիսյան վարժարանի աշակերտները, որոնք Օրրան ԲՀԿ-ի` կարիքավոր եւ փողոցում հայտնված երեխաների կենտրոնի, ինչպես նաեւ Աշոտ Ղազարյանի «Հումորի դպրոցի» սաների հետ միասին կներկայացնեն հաղթած ներկայացումները: Հայտնի դերասաններ Հրանտ Թոխատյանը, Աշոտ Ղազարյանը եւ Զառա Արամյանը նոր փայլ կհաղորդեն միջոցառմանը` մեծ հաճույք պատճառելով հյուրերին:
Միջոցառմանբանախոսներն են UNICEF կազմակերպության ներկայացուցիչ Լեյլի Մոշիրին, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչը:

Karlsson on the Roof is Flying Again , the first exhibition devoted exclusively to the drawings of Ilon Wikland, will be on view at the Children’s Art Gallery of Armenia from November 19 through December 3, 2010. The Exhibition is organized by the Swedish EU Presidency in cooperation with the Consulate of Estonia, Junior Achievement of Armenia and Oriflame of Armenia.
Karlsson on the Roof, a story written by Swedish author Asrtid Lindgren, was turned into a famous cartoon. The cartoon which aired for many years from Soviet Armenia to independent Armenia has been a favorite for generations. The illustrator of the book, Ilon Wikland was born in Estonia and left with her grandmother to Sweden at the age of 14. She is in Armenia for the opening of the exhibition.
The exhibition is part of the celebrations marking the adoption of the International Convention on Children Rights. “I am pleased that we can offer the opportunity for Armenians to come and enjoy one of their favorite cartoon characters come to life through the work of Ilon Wikland. At the same time, the event gives us the occasion to once again emphasize the importance of bringing into public’s attention the fundamental rights of children.” stated Hans Gunnar Adén, Ambassador of Sweden.
At the opening of the exhibition on November 19, skits on children’s rights performed by school children will be presented. Four hundred students from 20 schools of all regions of Armenia took part in a competition organized by Junior Achievement of Armenia. The teams studied the rights of children, discussed, wrote and presented a script on one or more rights.