Աթենքում նշվել է մեծն Կոմիտասի 140-ամյակը: «Հայաստան» կենտրոնի նախաձեռնությամբ, «Արարատ» մարզամշակութային միության լեփ-լեցուն սրահում տեղի ունեցած միջոցառմանը ներկա էին հունահայոց հոգեւոր դասը, Հունաստանում ՀՀ դեսպանատան ներկայացուցիչներ` դեսպանի նորանշանակ խորհրդական Աշոտ Գրիգորյանը, հյուպատոս Լիանա Գրիգորյանը եւ հայ համայքնի տարբեր կազմակերպությունների ու կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ:
Երեկոն սկսվեց «Հայաստան» կենտրոնի բացման խոսքով, որից հետո դաշնամուրային դասական հրաշալի կատարումներով հանդես եկան Աիդա Փաշինյանի պատանի սաները, ովքեր համահունական տարբեր մրցույթների դափնեկիրներ են:
Կոմիտասը 1893թ. ավարտել է Էջմիածնի հոգեւոր ճեմարանը: 1896-99թթ. Բեռլինում ուսումնասիրել է երաժշտության պատմություն եւ տեսություն: 1899թ. ապրել է Էջմիածնում, վարելով երաժշտական դասեր եւ երգչախումբը: Կղերահետադիմական շրջանակների հետ բախման պատճառով 1910թ. տեղափոխվել է Կոնստանդինոպոլիս: 1919թ. ապրել է Փարիզում: Կյանքի վերջին 20 տարիներին տառապել է ծանր հոգեկան հիվանդությամբ: 1936թ. Կոմիտասի աճյունը տեղափոխվեց եւ ամփոփվեց Երեւանի պանթեոնում:
Կոմիտասը հայ երաժշտության դասական է, երգչախմբային բազմաձայնության վարպետ, հայ գիտական ազգագրության հիմնադիր: Հայ ժողովրդական երգերի հավաքողէ եւ հետազոտող, նա կազմել է ժողովածուներ, որոնք ներառում են հայ ժողովրդի բազմադարյա ստեղծագործության տիպիկ օրինակներ: Կոմիտասի հոդվածները նորարարություն էին բանահյուսության մեթոդաբանության մեջ: Որպես երգիչ, խմբավար եւ դասախոս, նա քարոզել է հայ ժողովրդական երաժշտությունն Անդրկովկասում եւ արեւմտաեվրոպական երկրներում, դասախոսություններ է կարդացել միջազգային եւ երաժշտական կոնգրեսներում: Կոմիտասի վառ ազգային ստեղծագոծությունը հիմնականում վոկալային է, հիմնված ժողովրդական երգերի մշակումների վրա, այն 20 դարի դասական երաժշտության ինքնատիպ էջերից է: Նրա գործունեությունը նպաստել է ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի զարգացմանը:
1925թ. ստեղծվեց Կոմիտասի անվան քառյակը: 1948թ. նրա անունն է կրում Երեւանի կոնսերվատորիան: Հայաստանի մայրաքաղաքում եւ այլ քաղաքներում նրա անունով են անվանակոչված փողոցներ:

16 Ноябрь 2009 - 12:22 AMT
В Афинах отметили 140-летие великого Комитаса. На вечере, посвященном армянскому композитору, этнографу и организованном в спортивно-культурном центре “Арарат”, собралось большое количество почитателей армянской культуры.
Присутствующие имели возможность насладиться музыкой Комитаса в исполнении воспитанников центра “Айастан”, им также были представлены жизнь и творчество великого армянина.
На вечере, организованным центром “Айастан”, присутствовали и представители посольства Армении в Греции и армянского духовенства.
Комитас в 1893 окончил Эчмиадзинскую духовную академию. В 1896-99 изучал историю и теорию музыки в Берлине. С 1899 жил в Эчмиадзине, возглавлял музыкальные классы и хор духовной академии. Из-за конфликта с консервативными церковными кругами переехал в 1910 в Константинополь. С 1919 жил в Париже. Последние 20 лет жизни страдал тяжелым психическим заболеванием. В 1936 прах К. был перевезен из Парижа и захоронен в Ереване.
Комитас – классик армянской музыки, мастер хоровой полифонии, основоположник армянской научной этнографии. Собиратель и исследователь народных песен, он составил сборники, включающие типические образцы многовекового творчества армянского народа. Статьи Комитаса внесли новое в методологию фольклористики. Как певец, руководитель хора и лектор он пропагандировал армянскую народную музыку в Закавказье и западноевропейских странах, выступал с докладами на международных музыкальных конгрессах. Ярко национальное творчество Комитаса преимущественно вокальное, основанное на разработке народного материала, — одна из самобытных страниц классической музыки 20 в. Его деятельность способствовала развитию национальной композиторской школы.
В 1925 создан квартет имени Комитаса. Его имя присвоено в 1948 году Ереванской консерватории. В столице и других городах Армении в его честь названы улицы.