Աթենքում նշվել է մեծն Կոմիտասի 140-ամյակը: «Հայաստան» կենտրոնի նախաձեռնությամբ, «Արարատ» մարզամշակութային միության լեփ-լեցուն սրահում տեղի ունեցած միջոցառմանը ներկա էին հունահայոց հոգեւոր դասը, Հունաստանում ՀՀ դեսպանատան ներկայացուցիչներ` դեսպանի նորանշանակ խորհրդական Աշոտ Գրիգորյանը, հյուպատոս Լիանա Գրիգորյանը եւ հայ համայքնի տարբեր կազմակերպությունների ու կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ:
Երեկոն սկսվեց «Հայաստան» կենտրոնի բացման խոսքով, որից հետո դաշնամուրային դասական հրաշալի կատարումներով հանդես եկան Աիդա Փաշինյանի պատանի սաները, ովքեր համահունական տարբեր մրցույթների դափնեկիրներ են:
Կոմիտասը 1893թ. ավարտել է Էջմիածնի հոգեւոր ճեմարանը: 1896-99թթ. Բեռլինում ուսումնասիրել է երաժշտության պատմություն եւ տեսություն: 1899թ. ապրել է Էջմիածնում, վարելով երաժշտական դասեր եւ երգչախումբը: Կղերահետադիմական շրջանակների հետ բախման պատճառով 1910թ. տեղափոխվել է Կոնստանդինոպոլիս: 1919թ. ապրել է Փարիզում: Կյանքի վերջին 20 տարիներին տառապել է ծանր հոգեկան հիվանդությամբ: 1936թ. Կոմիտասի աճյունը տեղափոխվեց եւ ամփոփվեց Երեւանի պանթեոնում:
Կոմիտասը հայ երաժշտության դասական է, երգչախմբային բազմաձայնության վարպետ, հայ գիտական ազգագրության հիմնադիր: Հայ ժողովրդական երգերի հավաքողէ եւ հետազոտող, նա կազմել է ժողովածուներ, որոնք ներառում են հայ ժողովրդի բազմադարյա ստեղծագործության տիպիկ օրինակներ: Կոմիտասի հոդվածները նորարարություն էին բանահյուսության մեթոդաբանության մեջ: Որպես երգիչ, խմբավար եւ դասախոս, նա քարոզել է հայ ժողովրդական երաժշտությունն Անդրկովկասում եւ արեւմտաեվրոպական երկրներում, դասախոսություններ է կարդացել միջազգային եւ երաժշտական կոնգրեսներում: Կոմիտասի վառ ազգային ստեղծագոծությունը հիմնականում վոկալային է, հիմնված ժողովրդական երգերի մշակումների վրա, այն 20 դարի դասական երաժշտության ինքնատիպ էջերից է: Նրա գործունեությունը նպաստել է ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի զարգացմանը:
1925թ. ստեղծվեց Կոմիտասի անվան քառյակը: 1948թ. նրա անունն է կրում Երեւանի կոնսերվատորիան: Հայաստանի մայրաքաղաքում եւ այլ քաղաքներում նրա անունով են անվանակոչված փողոցներ:

140th anniversary of the great Komitas was marked in Athens. The evening dedicated to the Armenian composer, ethnographer, gathered a large number of admirers of the Armenian culture in the sports and cultural center “Ararat”.
Participants had the opportunity to enjoy the music of Komitas performed by inmates of “Hayastan” center . The event, organized by the “Haystan” center was attended by representatives of the Armenian Embassy in Greece and Armenian clergy.
Komitas graduated from Etchmiadzin Theological Academy in 1893. In 1896-99 he studied history and music theory in Berlin. From 1899 he lived in Echmiadzin, led music classes and choir of Theological Academy. Because of the conflict with conservative church circles he moved in Constantinople in 1910. From 1919 he lived in Paris. Komitas was the classic of Armenian music, master of choral polyphony, the founder of the Armenian science of ethnography. Collector and researcher of folk songs, he made collections of typical examples of centuries-old art of the Armenian people. Komitas introduced a new methodology in folklore studies. As a singer, choir leader and lecturer, he promoted the Armenian folk music in the Caucasus and Western European countries, presented reports at the international music congresses. . His work contributed to the development of the national school of composition.