«Յուրաքանչյուր հեղինակ գովազդի կարիք ունի, եւ պարգեւներն ու մրցանակները յուրօրինակ գովազդ են գրողների համար: Սակայն պետք չէ մոռանալ, որ պարգեւները նաեւ գրողի ճանաչման, խրախուսման միջոց են»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է պրոֆեսոր, բանասիարական գիտությունների դոկտոր Դավիթ Գասպարյանը:
Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ բանաստեղծ Վահե Արսենը: Երկու հյուրերը նշել են հայ հանրության անտարբերությունն արվեստի, մասնավորապես, գրականության հանդեպ: «Ես երկու մեծ գիրք եմ գրել Աքսել Բակունցի ու Եղիշե Չարենցի մասին, եւ հիանալի հասկանում էին, որ դրանք պետք է անցնեն բնակչության անտարբերության բարիկադի միջոցով»,-ասել է Դավիթ Գասպարյանը: Վահե Արսենի խոսքերով, այսօրվա դրությամբ արվեստը հասարակության համար անօգուտ բան է:
Հյուրերը նշել են նաեւ, որ Հայաստանում չկա լուրջ մոտեցում արվեստի հանդեպ: «Մենք պետք է հիմնենք քննադատության ինստիտուտ: Եվ այդ ինստիտուտի կազմակերպմամբ պետք է զբաղվի պետությունը: Կառավարությանը պետք է հետաքրքրի, թե ինչ է կարդում բնակչությունը: Իսկ մեզ մոտ ամեն ինչ զուտ էնտուզիազմի վրա է հիմնված: Այսօր մեզ պակասում է լավ, որակյալ քննադատությունը»,-ասել է նա:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Վահե Արսենը ընդգծել է. « Յուրաքանչյուր հեղինակ արժանի է ճանաչման ու պարգեւի: Այլ բան է, երբ գրողն ինքն է հրաժարվում որեւէ պարգեւից: «Մենք արժեհամակարգի ճիշտ բախշման խնդիր ունենք, սակայն մեր հասարակությունը դեռեւս պատրաստ չէ դրան: Պարգեւը պետք է գտնի արժանի հավակնորդին: Կան տաղանդավոր գրողներ, կան պարգեւներ, մնում է միայն, որ նրանք միավորվեն»,-ասել է Դավիթ Գասպարյանը:

Each author needs advertising, and awards and bonuses are a specific kind of advertisement. But it is necessary to bear in mind that awards are also means for encouraging a writer, Professor, Doctor of Philology David Gasparyan told today journalists.
Present at the meeting was also Vahe Arsen. Both guests pointed out to Armenian society’s indifference to art, particularly literature. «I have written two big books about Aksel Bakunts and Yeghishe Charents, perfectly realizing society’s indifference,» Gasparyan noted. Society currently treats art as something useless, Vahe Arsen finds.
Guests also agreed that people in Armenia do not have serious approach to the sphere. «We must establish an institute of criticism. And organizational issues should be tackled by the state. Government should be interested in what society reads. Whereas, everything here is maintained by pure enthusiasm,» the poet noted.
Each author needs recognition and awards. It’s a different matter when the writer himself refuses the award,» Vahe Arsen told a PanARMENIAN.Net reporter. «We are facing the problem of making proper distribution of values, but our society is not ready for that. There are talented writers, and there are awards. It is just necessary to bring them together,» Gasparyan said in conclusion.