«Յուրաքանչյուր հեղինակ գովազդի կարիք ունի, եւ պարգեւներն ու մրցանակները յուրօրինակ գովազդ են գրողների համար: Սակայն պետք չէ մոռանալ, որ պարգեւները նաեւ գրողի ճանաչման, խրախուսման միջոց են»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է պրոֆեսոր, բանասիարական գիտությունների դոկտոր Դավիթ Գասպարյանը:
Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ բանաստեղծ Վահե Արսենը: Երկու հյուրերը նշել են հայ հանրության անտարբերությունն արվեստի, մասնավորապես, գրականության հանդեպ: «Ես երկու մեծ գիրք եմ գրել Աքսել Բակունցի ու Եղիշե Չարենցի մասին, եւ հիանալի հասկանում էին, որ դրանք պետք է անցնեն բնակչության անտարբերության բարիկադի միջոցով»,-ասել է Դավիթ Գասպարյանը: Վահե Արսենի խոսքերով, այսօրվա դրությամբ արվեստը հասարակության համար անօգուտ բան է:
Հյուրերը նշել են նաեւ, որ Հայաստանում չկա լուրջ մոտեցում արվեստի հանդեպ: «Մենք պետք է հիմնենք քննադատության ինստիտուտ: Եվ այդ ինստիտուտի կազմակերպմամբ պետք է զբաղվի պետությունը: Կառավարությանը պետք է հետաքրքրի, թե ինչ է կարդում բնակչությունը: Իսկ մեզ մոտ ամեն ինչ զուտ էնտուզիազմի վրա է հիմնված: Այսօր մեզ պակասում է լավ, որակյալ քննադատությունը»,-ասել է նա:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Վահե Արսենը ընդգծել է. « Յուրաքանչյուր հեղինակ արժանի է ճանաչման ու պարգեւի: Այլ բան է, երբ գրողն ինքն է հրաժարվում որեւէ պարգեւից: «Մենք արժեհամակարգի ճիշտ բախշման խնդիր ունենք, սակայն մեր հասարակությունը դեռեւս պատրաստ չէ դրան: Պարգեւը պետք է գտնի արժանի հավակնորդին: Կան տաղանդավոր գրողներ, կան պարգեւներ, մնում է միայն, որ նրանք միավորվեն»,-ասել է Դավիթ Գասպարյանը:

“Каждый автор нуждается в рекламе, а награды и премии являются своеобразной рекламой для писателей. Но нельзя забывать о том, что награды являются также средством признания, поощрения писателя”,- заявил на встрече с журналистами профессор, доктор филологических наук Давид Гаспарян.
На встрече присутствовал также поэт Ваге Арсен. Оба гостя отметили безразличие современного армянского общества к искусству и, в частности, к литературе. “Я написал две большие книги об Акселе Бакунце и Егише Чаренце, и прекрасно понимал, что обе они должны пройти через баррикаду безразличия населения”,- отметил Давид Гаспарян. По словам Ваге Арсена, на сегодняшний день искусство для общества – бесполезная вещь.
Гости отметили также, что в Армении нет серьезного подхода к искусству. “Мы должны основать институт критики. И организацией этого института должно заняться государство. Правительство должно интересовать, что читает население. А у нас все держится на чистом энтузиазме. На сегодняшний день у нас очень мало хорошей, качественной критики ”,- отметил поэт.
В ходе беседы с корреспондентом PanARMENIAN.Net Ваге Арсен подчеркнул: “Каждый автор нуждается в признании и награде. И другое дело, когда писатель сам отказывается от какой-либо награды”. “Перед нами стоит проблема правильного распределения системы ценностей, но наше общество еще не готово к этому. Награда должна достаться достойному претенденту. Есть талантливые писатели, есть награды, и остается только, чтобы они воссоединились”,- заключил Давид Гаспарян.