Նոյեմբերի 16-19-ը Երեւանում տեղի կունենան «Ռուսաստանյան հեռուստատեսության օրերը Հայաստանում»:
Այդ ծրագրի շրջանակներում Երեւան են ժամանեկ «Ռուսական հեռուստատեսության ակադեմիա» հիմնադրամի նախագահ, ՌԴ նախագահի միջազգային մշակությաին համագործակցության գծով հատուկ ներկայացուցիչ, հատուկ հանձնարարությունների դեսպան Միխաիլ Շվիդկոյը, Առաջին ալիքի Լրատվական ծրագրերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կիրիլ Կլեյմյոնովը, մեկնաբան Անդրեյ Կոնդրաշովը, հաղորդավար Արինա Շառապովան: Հյուրերին ուղեկցում է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Արմեն Սմբատյանը:
«Հայաստան այցելության ընթացքում «Ռուսական հեռուստատեսության ակադեմիա» հիմնադրամի եւ հայկական չորս առաջատար հեռուստաալիքների` Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության, երկրորդ հայկական հեռուստաալիքի, «Արմենիա» եւ «Շանթ« հեռուստաալիքների միջեւ հուշագիր կստորագրվի «Փոխըմբռնման ու համագործակցության մասին»,-ասել է Շվիդկոյը:
Ըստ նրա, 2010 թվականից առաջատար ռուսական հեռուստաալիքներում կկազմակերպվեն վարպետության դասեր եւ վարժանքներ հայաստանցի լրագրողների համար:
Բացի այդ, այցի շրջանակներում հանդիպում տեղի կունենա Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանի, Երեւանի պետական մանկավարժական համալսարանի, ինչպես նաեւ Հայաստանի լրագրողների միության անդամների հետ:

“Days of Russia’s television in Armenia will be organized from November 16 to 19 in Yerevan.
In the framework of days president of the Russian Television Academy, Special Representative of President on international cultural cooperation, Ambassador at Large Mikhail Shvydkoi, Deputy Director General of the First Channel’s Information Programs Cyril Kleimenov, commentator Andrei Kondrashov, TV presenter Arina Sharapova arrived in Yerevan Guests have been accompanied by the Armenian Ambassador to Russia Armen Smbatyan.
“During the visit to Armenia the Memorandum of Understanding and Cooperation between the “Russia’s Academy of Television” Fund and four leading Armenian TV channels – Public Television of Armenia, Armenian Second TV Channel, “Armenia” and “Shant ” will be signed, Mikhail Shvydkoi said.
According to him, in 2010 the leading Russian TV channels will organize master classes and training sessions for journalists from Armenia.