Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյաննայսօրընդունել է«Ռուսական հեռուստատեսությանօրերի»շրջանակում Երեւանումգտնվող մի շարք ռուսական հեռուստառադիոընկերությունների ղեկավարների եւ ոլորտի այլ ներկայացուցիչների պատվիրակությանը: Պատվիրակությունը գլխավորում է «Ռուսաստանյան հեռուստատեսության ակադեմիա» հիմնադրամի նախագահ, միջպետական մշակութային համագործակցության հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը:
Ողջունելով հյուրերին եւ կարեւորելով նման միջոցառման անցկացումը, նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերային հարաբերությունները պահանջում են մշտական հոգածություն բոլոր բնագավառներում: «Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս մեր հարաբերությունների խորացմանը նաեւ հումանիտար ոլորտում: Մենք հոգեհարազատ ազգեր ենք. մեր նախապապերը, մեր պապերը, մեր ծնողներն ընկերություն են արել: Մենք այսօր շարունակում ենք այդ ընկերությունը, սակայն, կարծում եմ, որ պետք է ելնել այն հանգամանքից, որ այս հարաբերություններն ամենօրյա ուշադրության կարիք ունեն: Աշխարհը փոփոխվում է, մարդիկ նոր մտածելակերպով ավելի ու ավելի են ազդում հասարակական կարծիքի վրա, ուստի, մեր խնդիրն է հստակորեն հիշել մեր երեկվա օրը եւ այդ ամենը փոխանցել նոր սերնդին»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը:
ՍերժՍարգսյանն այդ գործում կարեւորել է զանգվածային լրատվամիջոցների, հատկապես` հեռուստատեսության դերը: Նախագահը նշել է, որ համառուսաստանյան երեք հեռուստաալիքներ հասանելի են բոլոր հայ հեռուստադիտողներին, ինչը մեծ ազդեցություն եւ միաժամանակ պատասխանատվություն է ենթադրում: Ռուսական հեռուստաալիքների ներկայությունը Հայաստանում նախագահը կարեւորել է նաեւ ռուսաց լեզվի տարածման առումով: ՀյուրերընախագահՍարգսյանին են ներկայացրել հայ գործընկերների հետ քննարկումների արդյունքները, հանդես եկել առաջարկություններով: Մասնավորապես, խոսվել է հայկական եւ ռուսական հեռուստաալիքների համատեղ հեռուստանախագծեր ձեռնարկելու, հայ լրագրողների եւ պրոդյուսերների համար ռուսական կենտրոնական հեռուստաալիքներում մասնագիտական վերապատրաստման, համատեղ սեմինարների անցկացման հնարավորությունների մասին:
ՀՀնախագահը հայ-ռուսական մշակութային համագործակցությանզարգացմանգործում ներդրած ավանդի համար«Ռուսաստանյան հեռուստատեսությանակադեմիա»հիմնադրամի նախագահՄիխայիլՇվիդկոյինպարգեւատրել էՄովսես Խորենացումեդալով, հաղորդում է ՀՀ ղեկավարի մամլո ծառայությունը:

Президент Армении Серж Саргсян встретился с находящимися в Ереване в рамках «Дней российского телевидения» руководителями и представителями рядa российских телекомпаний. Российскую делегацию возглавляет президент фонда «Академия российского телевидения», специальный представитель президента России по международному культурному сотрудничеству, посол по особым поручениям Михаил Швыдкой.
Приветствуя гостей и придав важное значение проведению в Ереване дней российского телевидения, Серж Саргся отметил, что армяно-российские стратегическо-партнерские отношения требуют постоянного внимания в разных сферах. ”Мы придаем большое значение углублению наших отношений в гуманитарной сфере. Армяно-российские отношения требуют ежедневного внимания. Мир быстро меняется, люди с новым мышлением все больше влияют на общественное мнение, и следовательно, нашей задачей является четко помнить наш вчерашний день и передать все это нашему новому поколению»,- сказал в ходе встречи глава армянского государства.
Глава армянского государства особо подчеркнул роль СМИ, в частности , телевидения. Он подчеркнул, что три всероссийских канала доступны армянскому телезрителю, что предполагает большое воздействие и ответственность. Серж Саргсян придал также отметил, что трансляция российских каналов в Армении важна в плане распространения русского языка. В свою очередь представители российского телевидения представили президенту Армении результаты проведенных обсуждений с армянскими коллегами. В частности, были обсуждены возможности создания совместных программ, подготовки армянских специалистов на российских телеканалах, проведения семинаров.
Серж Саргсян наградил Михаила Швыдкого медалью «Мовсес Хоренаци» за его вклад в дело развития армяно-российских культурных связей, сообщает пресс-служба главы армянского государства.