2009 թվականին վերականգնվել են միայն Լվովի կարեւորագույն օբյեկտները, քանի որ ամեն ինչի համար միջոցները չբավականացրեցին ճգնաժամի պատճառով: Այդ մասին հայտարարել է Լվովի քաղխորհրդի պատմական միջավայրի պահպանության վարչության պետ Լիլիա Օնիշչենկոն:
Այս տարի վերականգնման կարեւոր օբյեկտներից մեկը հայկական եկեղեցին էր: Այստեղ կառուցվեց աշտարակը, զանգակատունը եւ անցումը: Շարունակվում են հայկական եկեղեցու հարավային պատի որմնանկարների վերականգնողական աշխատանքները, գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան Ուկրաինայում»: Ըստ Օնիշչենկոյի, աշխատանքները հայկական եկեղեցում արդեն ավարտված են, մնացել են միայն մանր գործերը: «Հաջորդ տարի կարգի կբերվի հայկական եկեղեցու բակը եւ կսկսվի եկեղեցու վերականգնումը: Կվերականգնվի նաեւ «Գողգոթա» փայտե քանդակը»:
Վերականգնողական աշխատանքները ֆինանսավորում է Լեհաստանի մշակույթի նախարարությունը, գրում է Analitika.at.ua-ն:
Հայկական եկեղեցին գտնվում է Լվովի պատմական մասում, որտեղ հայեր են բնակվել: Եկեղեցին ճարտարապետական համալիրի կենտրոնն է, որի շուրջ համախմբվում են մյուս կառույցները, գոյացնելով երեք փոքր փակ բակ: Տաճարի կառուցումը սկսվել է 1363թ. Լվովի այդ ամենահին կառույցներից մեկը կառուցել է ճարտարապետ Դորինգը (Դորե, Դորկո) հայ վաճառականների միջոցներով: Շատերը ենթադրում են, որ կառուցմանը մասնակցել են նաեւ հայ վարպետներ, քանի որ հուշարձանը շատ ընդհանուր գծեր ունի Անիի տաճարի հետ:
Խորհրդային տարիներին եկեղեցին փակվել էր: Այնտեղ տեղադրել էին Լվոիվի պատկերասրահի պահեստարանը, իսկ 1953թվականից այն Լենինի անվան թանգարանի պահեստարանն էր: 2000թ. հունվարին եկեղեցին փոխանցվեց հավատացյալներին, սակայն ոչ թե Հայ կաթոլիկ, այլ Հայ Առաքելական եկեղեցուն, քանի որ Լվովում այլեւ չկային կաթոլիկ հայեր: 2001թ. հունվարի 6-ին մատուցվեց առաջին պատարագը տեւական դադարից հետո:

In 2009, reconstruction activities in Lvov were mostly directed at restoring facilities having vital importance for the town, as we didn’t have enough means because of crisis, said Lilya Onishchenko, Head of Lvov Municipality’s Historical Monument Preservation Department.
One of the most important facilities restored this year was the Armenian church which now has a tower, chime and aisle. Mural painting on church’s southern part continue, “Komsomolskaya Pravda” in Ukraine reports. According to Onishchenko, repairs in Armenian church are over; only certain nuances are left. “But that doesn’t mean the entire complex is completed. Churchyard and cathedral restoration is scheduled for next year. Restoration of Golgotha sculptural complex is a separate issue in the plan. That’s a wooden composition situated in the churchyard. In May next year, restorers will dismantle the construction to build a new one. Sculptural composition will be taken to one of the town’s repairs shops. We didn’t want to move it from Armenian church as the repair shops of Armenian national museum are situated there. But they didn’t have enough room to house the construction,” Lilia Onishchenko said.
Restoration is funded by Polish Ministry of Culture.
Church complex lies in historical Lvov, territory formerly settled by Armenians. The cathedral is the architectural centre of the complex surrounded by other constructions, with three close yards lying between them. Cathedral construction began in 1363. One of the most ancient monuments of Lvov, it was built by architect Doring (Dore, Dorko) due the donations of Armenian merchants Jacob from Kafa (Theodosia) and Panos from Haytsarats. Many researchers believe construction was carried out by Armenian masters since monument shares a lot of common features with the cathedral of Ani.
As the Soviet rule banned activities of Armenian Catholic Patriarchate, Armenian cathedral was closed. It first served as a depository of Lvov Picture Gallery. Later – in 1953 – the depository of Lvov Museum after V. I. Lenin was housed there. In January 2000, monastery passed under the control of Armenian Apostolic church, as there were practically no Catholics in the town at that time. The first liturgy was served on January 6, 2001, after a long interval.