«Ռուսական «Հուշ գաղտնի» հեռուստաալիքը առաջարկել է հայկական կողմին ֆիլմ նկարահանել Սերգեյ Փարաջանովի մասին», – նոյեմբերի 17-ն կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Ռուսաստանի հեռուստատեսության ակադեմիայի» ֆոնդի նախագահ, ՌԴ նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը:
Նրա խոսքերով, Փարաջանովի մասին չկա այդպիսի ռուս-հայկական համատեղ ֆիլմ: «Կողմերի համագործակցությունը վավերագրության ոլորտում միանգամայն իրատեսական է, սակայն խոշոր խաղարկային նախագծերը դեռ հարցականի տակ են», – նշել է Միխայիլ Շվիդկոյը:
ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Դավիթ Մուրադյանը իր հերթին նշել է. «Փարաջանովի մասին ֆիլմի նկարահանման առաջարկությունը գտնվում է դեռ քննարկման փուլում, սակայն նախագիծը շատ գրավիչ է: Մենք հետաքրքրված ենք տվյալ նախագծի իրականացմամբ եւ ցանկալի է, որ այն համատեղ լինի»:

“Sovershenno Sekretno Russian TV Channel has proposed Armenians to shoot a film about Sergei Parajanov,” Michael Shvydkoy, President of Russian Academy of Television and RF Special Representative on International Cultural Cooperation told today a news conference in Yerevan.
At that he noted that there is no joint Armenian-Russian film about Parajanov. “Parties’ cooperation in documentation sphere is quite realistic, but big game projects are still questionable,” Shvydkoy noted.
In turn, RA Deputy Minister of Culture David Muradyan said that, “Proposals on shooting a film about Parajanov are still under consideration, but the project is good and attractive. We are interested in it, and want to make it a joint program.”