«Ռուսական «Հուշ գաղտնի» հեռուստաալիքը առաջարկել է հայկական կողմին ֆիլմ նկարահանել Սերգեյ Փարաջանովի մասին», – նոյեմբերի 17-ն կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Ռուսաստանի հեռուստատեսության ակադեմիայի» ֆոնդի նախագահ, ՌԴ նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը:
Նրա խոսքերով, Փարաջանովի մասին չկա այդպիսի ռուս-հայկական համատեղ ֆիլմ: «Կողմերի համագործակցությունը վավերագրության ոլորտում միանգամայն իրատեսական է, սակայն խոշոր խաղարկային նախագծերը դեռ հարցականի տակ են», – նշել է Միխայիլ Շվիդկոյը:
ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Դավիթ Մուրադյանը իր հերթին նշել է. «Փարաջանովի մասին ֆիլմի նկարահանման առաջարկությունը գտնվում է դեռ քննարկման փուլում, սակայն նախագիծը շատ գրավիչ է: Մենք հետաքրքրված ենք տվյալ նախագծի իրականացմամբ եւ ցանկալի է, որ այն համատեղ լինի»:

“Российский телеканал “Совершенно секретно” предложил армянской стороне снять совместный фильм о Сергее Параджанове”, – на прошедшей 17 ноября пресс-конференции в Ереване сообщил президент Фонда “Академия российского телевидения”, специальный представитель президента РФ по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой.
По его словам, такого совместного российско-армянского фильма с подробностями о Параджанове нет. “Сотрудничество сторон в сфере документалистики вполне реально, однако, крупные игровые проекты пока под вопросом”, – заметил Михаил Швыдкой.
Заместитель министра культуры Армении Давид Мурадян в свою очередь отметил: “Предложение о съемках фильма о Параджанове пока что на стадии обсуждения, однако, проект хороший и притягательный. Мы заинтересованы в реализации данного проекта и желательно, чтобы он стал совместным”.