Այս տարի լրանում է նկարիչ եւ լուսանկարիչ Սամվել Սեւադայի 60 տարին: Սեւադայի հոբելյանը Հայաստանի նկարիչների միությունը (ՀՆՄ) եւ Երեւանի քաղաքապետարանի «Հայ արտ» մշակութային կենտրոնը նշեցին նկարչի գործերի ցուցահանդեսով: Ցուցահանդեսի բացումը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 17-ն ՀՆՄ-ի ցուցասրահում:
Շնորհավորելով Սեւադային ՀՆԱ-ի նախագահ Կարեն Աղամյանը նշել է. «Մենք բոլորս կզգանք աննկարագրելի լուսավոր եւ արեւային էներգիա, որը բխում է Սամվել Սեւադայի գործերից: Հեղինակի բոլոր գործերում զգացվում է բարիություն եւ հումանիզմ: Այսօր, նա նվիրել է մեզ տոն»:
PanARMENIAN.Net թղթակցի հետ զրույցում Սամվել Սեւադան ասել է. «Իմ հոբելյանը ես որոշեցի նշել ցուցահանդեսով, որը նվիրված է իմ մայրիկին: Եվ երեւի հենց այդ պատճառով իմ գործերում նկատում են լույս եւ բարիություն»:
Միաժամանակ տեղի ունեցավ Սեւադայի ֆոտո ալբոմի շնորհանդեսը: Ալբոմում ներառված է 200 գործ եւ 30 բանաստեղծություն:

Painter and photographer Samvel Sevada turns 60 this year. Samvel Sevada’s anniversary was celebrated by exhibit of his works, organized by Armenian Painters’ Union (APU) and HayArt Cultural Center.
On November 17, APU hall hosted the exhibition of artist’s paintings and photographies.
Congratulating the artist, APU chairman Karen Aghamyan noted: “Samvel Sevada’s sunny works made our day brighter. Kindness and humanity shine through every painting and photo of the artist.”
As Samvel Sevada told PanARMENIAN.Net reporter, the exhibition was dedicated to his mother. “This might be the reason people note brightness and kindness in my works,” he said.
The event also featured Samvel Sevada’s photoalbum presentation. The album includes 200 artistic photos and 30 poems, some of them authored by Sevada.