Նոյեմբերի 19-ին Հայաստանի Ազգային ակադեմիայում տեղի կունենա առաջատար ռուս եւ արտերկրի հետազոտողների հոդվածներից բաղկացած «Նոր Երուսաղեմներ. Սրբազան տարածքների մեհենագրությունն ու պատկերագրությունը» ժողովածուն` Ալեքսանդր Լիդովի խմբագրությամբ: Շնորհանդեսն անցնում է Ռոսհամագործակցության եւ ԱՊՀ մասնակից երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հաղորդել ԱՊՀ մասնակից երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի մամլո քարտուղար Ալեքսանդր Կալուգինը, այդ գիրք-ժողովածուն Արեւելյան քրիստոնեական մշակույթի բովանդակային հիմքերի ուսումնասիրության մեծ ծրագրի մի մասն է կազմում: Հեղինակները հետազոտում են մշակույթի եւ արվեստի երեւույթները քրիստոնեության առաջին դարերից մինչեւ նոր ժամանակները: Գլխավոր ուշադրությունը հատկացվում է միջնադարի հուշարձաններին, իսկ Բյուզանդիայի եւ Հին Ռուսաստանի փորձը համադրվում է արեւմտաեվրոպական պրակտիկայի հետ: Ամենուր «Նոր Երուսաղեմների» ստեղծումը դիտարկվում է որպես հոգեւոր կյանքի հիմնարար ձեւ եւ ողջ գեղարվեստական մշակույթի առանցք, որը միավորում է ստեղծագործության տարբեր տեսակները:
Ալեքսեյ Լիդովը ՌԴ Գեղարվեստի ակադեմիայի թղթակից անդամ է, Մոսկվայի Արեւելյան քրիստոնեական մշակույթի գիտկենտրոնի ղեկավար, պատմաբան ու արվեստաբան, բյուզանդագետ, շուրջ 80 գիտական աշխատությունների հեղինակ, Արեւելյան քրիստոնեկան մշակույթին նվիրված գիտական նախագծերի ղեկավար: Լիդովը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետ է, աշխատել է աշխարհի խոշորագույն համալսարաններում եւ գիտական կենտրոններում: Նա նախաձեռնել է «Քրիստոնեական սրբությունները» գիտամշակութային համալիր ծրագրի մշակումը, որի շրջանակներում անց են կացվում ցուցահանդեսներ, միջազգային կոնֆերանսներ, հրատարակվում են գրքեր:

18 Ноябрь 2009 - 16:00 AMT
19 ноября в Ереване в Национальной Академии наук Армении состоится презентация книги-сборника статей ведущих российских и зарубежных исследователей «Новые Иерусалимы. Иеротопия и иконография сакральных пространств» под редакцией Алексея Лидова. Презентация проходит по инициативе Россотрудничества и при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.
Как сообщил PanaRMENIAN.Net пресс-секретарь Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ Александр Калугин, эта книга-сборник является частью большой программы по изучению содержательных основ Восточно-христианской культуры и посвящен теме перенесения сакральных пространств и традиции создания образов Святой Земли. Авторы статей исследуют явления культуры и искусства от первых веков христианства до нового времени. Главное внимание уделяется средневековым памятникам, а опыт Византии и Древней Руси сопоставляется с западноевропейской практикой. Повсеместное создание «Новых Иерусалимов» рассматривается как основополагающая форма духовной жизни и стержень всей художественной культуры, объединявший и определявший самые разные виды творчества.
Алексей Михайлович Лидов – член-корреспондент Российской Академии художеств, руководитель Научного центра Восточно-христианской культуры в Москве, историк и теоретик искусства, византолог, автор более 80 научных работ, руководитель научных проектов, посвященных изучению Восточно-христианской культуры. Алексей Лидов является экспертом ЮНЕСКО, работал в крупнейших университетах и научных центрах мира. Лидов инициировал разработку комплексной научно-культурной программы «Христианские реликвии», в рамках которой проводятся выставки, международные конференции, издаются книги. Изучение храмовой иконографии, чудотворных икон и реликвий привело Лидова к разработке теории иеротопии, рассматривающей создание сакральных пространств как особую форму творчества и новую область историко-художественного исследования.