«1955 թ. Աստրիդ Լինդգրենը Կարլսոնի մասին գիրքն ավարտելուց հետո, ինձ ուղարկեց ձեռագիրը, որպեսզի ես կարողանամ նկարել Կարլսոնին: Որոշ ժամանակ անց ես նրան ուղարկեցի իմ ստեղծած Կարլսոնի կերպարը: Այն դիտելով, Լինդգրենը ասաց.« Ոչ, սա իմ Կարլսոնը չէ»: Դրանից հետո ես 6 ամիս ապրեցի Փարիզում` փնտրելով Կարլսոնին այդ քաղաքում: Եվ մի օր փողոցում տեսնում եմ մի մարդու` գզգզված մազերով, կոմբինեզոնը հագին: «Ահա Կարլսոնը», – բացականչեցի մտքումս: Այնպես որ, նա ծնվել է Փարիզում», – պատմեց հեքիաթագիր Աստրիդ Լինդգրենի հայտնի գրքի ձեւավորող Իլոնա Վիկլանդը «Կարլսոնը, որ կարողանում է թռչել» ցուցահանդեսի բացմանը:
Իլոնա Վիկլանդի աշխատանքների ցուցահանդեսը անցկացվում է Երեւանի ազգային էսթետիկական կենտրոնում եւ ցուցադրվելու է մինչեւ դեկտեմբերի 3-ը: Ցուցահանդեսը կազմակերպել են` ԵՄ շվեդակական ներկայացուցչությունը, ՀՀ-ում Էստոնիայի հյուպատոսությունը, «Հայաստանի պատանիների նվաճումները» կազմակերպությունը, որն իրականանում է Երեխաների պաշտպանության միջազգային համաժողովին նվիրված միջոցառումների շրջանակում:
«Ես ուրախ եմ, որ մենք Հայաստանի հասարակությանը հնարավորություն ենք տալիս գալու եւ շփվելու ամենասիրելի մուլտֆիլմերից մեկի հերոսների հետ` շնորհիվ Իլոնա Վիկլանդի սեղծած կերպարի: Միջոցառումը մեզ նաեւ հնարավորություն կտա մեկ անգամ եւս ընդգծելու ու հասարակության ուշադրությունը սեւեռելու երեխաների պաշտպանության իրավունքների վրա», – հայտարարեց Շվեյցարիայի դեսպան Հանս Գունար Ադենը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկայացվում էին նաեւ մանրանկարչությամբ զբաղվող աշակերտների պատրաստած աշխատանքները` նվիրված երեխաների պաշտպանությանը:
«Երկու ամսվա ընթացքում Հայաստանի տարբեր շրջանների 20 դպրոցների աշակերտներ մասնակցել են մեր կազմակերպության անցկացրած մրցույթին: Թիմերը քննարկել են երեխաների իրավունքները, ապա ներկայացրել են երեխաների իրավունքներին նվիրված փոքրիկ բեմադրություններ», – հայտարարեց «Հայաստանի պատանիների նվաճումները» կազմակերպության տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, հաղթող են ճանաչվել երեք թիմ, որոնք «Օրրան» կենտրոնի, Աշոտ Ղազարյանի «Հումորի դպրոցի» սաների հետ միասին ներկայացրել են հաղթանակած տեսարանները: Բեմադրություններին մասնակցել են նաեւ հանրաճանաչ դերասաններ Հրանտ Թոխաթյանը, Աշոտ Ղազարյանը եւ Զառա Արամյանը:

19 Ноябрь 2009 - 14:58 AMT
“В 1955 году Астрид Линдгрен, закончив работу над книгой рассказов о Карлсоне, отправила мне рукопись рассказа, чтобы я смогла создать образ Карлсона. Спустя некоторое время я представила ей первый образ моего Карлсона, посмотрев на который она сказала: “Нет, это не мой Карлсон”. После чего я в поисках образа настоящего Карлсона 6 месяцев провела в Париже, где однажды на улице увидела одного человека в комбинезоне, с растрепанными волосами и сама себе сказала: “Вот Карлсон! Так что он родом из Парижа”,- на открытии выставки “Карлсон, который умеет летать” рассказала Илон Викланд, иллюстратор книг всемирно известной сказочницы Астрид Линдгрен.
Выставка работ Илон Викланд, проходит в ереванском Национальном эстетическом центре и продлится до 3 декабря. Выставка организована шведским представительством ЕС, консульством Эстонии в РА, организацией «Юношеские достижения Армении» в рамках мероприятий, посвященных международной Конвенции о правах ребенка.
«Я рад, что мы можем предоставить обществу Армении возможность прийти и пообщаться с героями одного из любимейших мультфильмов, оживших благодаря работам Илон Викланд. Вместе с тем, мероприятие даст нам возможность еще раз подчеркнуть важность привлечения внимания общественности к основным правам детей», – заявил посол Швеции Ханс Гунар Аден.
На открытии выставки также представили подготовленные учениками миниатюры, посвященные правам детей.
“В течение 2 месяцев учащиеся 20 школ из всех регионов Армении, приняли участие в конкурсе, проведенном нашей организацией. Команды обсудили права детей, а затем написали и представили маленькие инсценировки, посвященные правам детей”,- заявила директор организации «Юношеские достижения Армении» Армине Оганисян.
По ее словам, победителями были признаны три команды, которые вместе с воспитанниками Центра «Орран», «Школы юмора» Ашота Казаряна представили победившие в конкурсе сценки. В инсценировках также принимали участие известные армянские актеры Грант Тохатян, Ашот Казарян и Зара Арамян.