«1955 թ. Աստրիդ Լինդգրենը Կարլսոնի մասին գիրքն ավարտելուց հետո, ինձ ուղարկեց ձեռագիրը, որպեսզի ես կարողանամ նկարել Կարլսոնին: Որոշ ժամանակ անց ես նրան ուղարկեցի իմ ստեղծած Կարլսոնի կերպարը: Այն դիտելով, Լինդգրենը ասաց.« Ոչ, սա իմ Կարլսոնը չէ»: Դրանից հետո ես 6 ամիս ապրեցի Փարիզում` փնտրելով Կարլսոնին այդ քաղաքում: Եվ մի օր փողոցում տեսնում եմ մի մարդու` գզգզված մազերով, կոմբինեզոնը հագին: «Ահա Կարլսոնը», – բացականչեցի մտքումս: Այնպես որ, նա ծնվել է Փարիզում», – պատմեց հեքիաթագիր Աստրիդ Լինդգրենի հայտնի գրքի ձեւավորող Իլոնա Վիկլանդը «Կարլսոնը, որ կարողանում է թռչել» ցուցահանդեսի բացմանը:
Իլոնա Վիկլանդի աշխատանքների ցուցահանդեսը անցկացվում է Երեւանի ազգային էսթետիկական կենտրոնում եւ ցուցադրվելու է մինչեւ դեկտեմբերի 3-ը: Ցուցահանդեսը կազմակերպել են` ԵՄ շվեդակական ներկայացուցչությունը, ՀՀ-ում Էստոնիայի հյուպատոսությունը, «Հայաստանի պատանիների նվաճումները» կազմակերպությունը, որն իրականանում է Երեխաների պաշտպանության միջազգային համաժողովին նվիրված միջոցառումների շրջանակում:
«Ես ուրախ եմ, որ մենք Հայաստանի հասարակությանը հնարավորություն ենք տալիս գալու եւ շփվելու ամենասիրելի մուլտֆիլմերից մեկի հերոսների հետ` շնորհիվ Իլոնա Վիկլանդի սեղծած կերպարի: Միջոցառումը մեզ նաեւ հնարավորություն կտա մեկ անգամ եւս ընդգծելու ու հասարակության ուշադրությունը սեւեռելու երեխաների պաշտպանության իրավունքների վրա», – հայտարարեց Շվեյցարիայի դեսպան Հանս Գունար Ադենը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկայացվում էին նաեւ մանրանկարչությամբ զբաղվող աշակերտների պատրաստած աշխատանքները` նվիրված երեխաների պաշտպանությանը:
«Երկու ամսվա ընթացքում Հայաստանի տարբեր շրջանների 20 դպրոցների աշակերտներ մասնակցել են մեր կազմակերպության անցկացրած մրցույթին: Թիմերը քննարկել են երեխաների իրավունքները, ապա ներկայացրել են երեխաների իրավունքներին նվիրված փոքրիկ բեմադրություններ», – հայտարարեց «Հայաստանի պատանիների նվաճումները» կազմակերպության տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, հաղթող են ճանաչվել երեք թիմ, որոնք «Օրրան» կենտրոնի, Աշոտ Ղազարյանի «Հումորի դպրոցի» սաների հետ միասին ներկայացրել են հաղթանակած տեսարանները: Բեմադրություններին մասնակցել են նաեւ հանրաճանաչ դերասաններ Հրանտ Թոխաթյանը, Աշոտ Ղազարյանը եւ Զառա Արամյանը:

“In 1955, Astrid Lindgren, finishing her work on the book of stories about Carlson, sent me the manuscript, so I was able to create an image of Carlson.
After some time I presented her the first image of my Carlson, looking at which she said: “No, it’s not my Carlson. After that, I was looking for an image of Carlson for 6 months in Paris, where once on the street I saw a man in overalls, with disheveled hair, and I said myself: “This is Carlson! So he comes from Paris, “ Ilona Wikland , the world-famous illustrator of books teller Astrid Lindgren said at the opening of the exhibition “Carlson, who knows how to fly”.
Exhibition of works by Ilon Wikland in the Yerevan-based National aesthetic center will run until December 3. The exhibition is organized by the Swedish office, consulate of Estonia in Armenia, “Youth achievements of Armenia” organization in the framework of events dedicated to the International Convention on the Rights of the Child.
“The event will give us the opportunity to reiterate the importance of public attention to the fundamental rights of children, ” Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to Armenia, Hans Gunnar Aden said.
Students’ miniatures on children’s rights have been presented in Armenia.
“Within 2 months, students of 20 schools from all regions of Armenia participated in the contest . The teams discussed the rights of children, and then wrote scripts and prepared small plays,” “Youth achievements of Armenia” director Armine Hovhannisyan said.