Նոյեմբերի 21-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը «Վահագնի» համալիրում կազմակերպեց «Վազք հանուն կյանքի» մրցությունը, որին մասնակցեց նաեւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Մարի Յովանովիչն ասաց, որ առաջին անգա է մասնակցում նման մրցության: «Յուրաքանչյուր մարդ պետք է առողջ ապրելակերպ վարի: Չեմ կարծում, թե այսօր ես կկարողանամ հաղթել, սակայն կարեւորը մասնակցությունն է»,- ասաց դեսպանը:
Մրցության ժամանակ Մարի Յովանովիչը հանդես եկավ 19-րդ համարի ներքո: «ԱՄՆ-ում նման միջոցառումները հաճախ են տեղի ունենում, ես վստահ չեմ, որ Հայաստանում այն ավանդական կդառնա, բայց կարելի է փորձել ավելացնել մասնակիցների թիվը»,- ավելացրեց Յովանովիչը:
Մրցությանը մասնակցեցին ՀՀ-ում ԱՄՆ եւ այլ երկրների դեսպանատները, «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ընկերակցությունը եւ այլ միջազգային կազմակերպություններ ներկայացնող մոտ 100 երեխաներ ու մեծահասակներ: Մրցությունը նվիրված է ամերիկյան տոնին` Երախտագիտության օրվան եւ ուղղված է առողջ ապրելակերպի քարոզմանը: Երեխաներից հաղթողներ կամ պարտվողներ չկային եւ բոլոր 50 պատանի մասնակիցներին մրցանակներ հանձնվեցին, իսկ մրցության հաղթող մեծահասակները դրամական պարգեւներ ստացան:

On November 21, Vahakni residential community hosted Thanksgiving fun run 2009 – Run for Your Life organized by US Embassy in Armenia. US Ambassador to Armenia Marie Yovanovitch participated in the event.
“This is the first time I participate in such an event. Healthy life style is a must for everyone. I don’t believe I’ll win today, but participation is what matters,” the Ambassador noted, expressing a hope that in future the event will attract more participants.
About 100 children and adults, representing foreign embassies in Armenia, Millennium Challenge Corporation and other international organizations, participated in run competition. The competition was organized in Thanksgiving day celebration and aimed at healthy lifestyle propaganda. Competition winners were awarded with cash bonuses.