Նոյեմբերի 25-ին ծանրամարտի աշխարհի մրցումներում, որն անցկացվում է Հոյանգայում (Հարավային Կորեա), հանդես կգա 2007 եւ 2008 թթ. Եվրոպայի չեմպիոն, 2006 թ. աշխարհի մրցումների բրոնզե մրցանակակիր Մելինե Դալուզյանը (63 ծ/ք):
PanARMENAIN.Net -ի լրագրողի հետ զրույցի ընթացքում Դալուզյանն ասաց, որ արդեն բուժել է վնասվածքը, որի պատճառով նա չի մասնակցել Օլիմպիադա-2008-ին: «Ինձ մոտ ամեն ինչ լավ է: Ճիշտ է, հույսեր կան, բայց ես ելույթից առաջ չեմ սիրում հայտարարություն անել», – ասաց Դալուզյանը:
Հայաստանի ծանրամարտի կանանց հավաքականը նախապատրաստական մարզումներն անց է կացրել Գյումրիում եւ Աբովյանում:
Դալուզյանից բացի աշխարհի մրցումներին Հայաստանի կանանց հավաքականից մասնակցում են նաեւ Նազիկ Ավդալյանը (69ծ/ք) եւ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը( 75ծ/ք):
Ինչ վերաբերում է տղամարդկանց հավաքականին, ապա հայ ծանրամարտիկներ Առաքել Միրզոյանը( 69ծ/ք) եւ Տիգրան Գ. Մարտիրոսյանը (77ծ/ք) դարձել են աշխարհի բրոնզե մրցանակակիր: Դեռ հանդես չեն եկել Տիգրան Վ. Մարտիրոսյանը (85ծ/ք) եւ Գեւորգ Պողոսյանը (85ծ/ք):

24 Ноябрь 2009 - 14:34 AMT
25 ноября на чемпионате мира по тяжелой атлетике, который проходит в Гоянге (Южная Корея), выступит чемпион Европы 2007 и 2008 годов, бронзовый призер чемпионата мира 2006 года Мелине Далузян (63 в/к).
В беседе с корреспондентом PanARMENAIN.Net Далузян сказала, что уже излечила травму, из-за которой она не смогла поехать на Олимпиаду 2008. ”У меня все хорошо. Конечно, надежды есть, но перед выступлением не люблю делать заявления”,- сказала Далузян.
Женская сборная Армении по тяжелой атлетике свои подготовительные тренировки провела в Гюмри и в Абовяне.
Из женской сборной Армении, кроме Далузян, на чемпионат мира поехали Назик Авдалян (69 в/к) и Рипсиме Хуршудян (75 в/к).
Что касается мужской сборной, то армянские тяжелоатлеты Аракел Мирзоян (69 в/к) и Тигран Г. Мартиросян (77 в/к) стали серебряными призерами чемпионата мира. Из штангистов свои выступления не начали Тигран В. Мартиросян (в/к 85) и Геворк Погосян (в/к 85).