Հրատարակվել է «Հասկ» հայագիտական տարեգիրքը, որն այս տարի նվիրված է Հայկական Կիլիկիային: Հատորն ընդգրկում է «Հայկական Կիլիկիա» գիտաժողովի նյութերը, որ տարեսկզբին կազմակերպել էր Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը: Գիրքը պատմում է Հայկական Կիլիկիայի, նրա պատմության, աշխարհագրության, մշակույթի, քաղաքականության, բանակի, կենցաղի, կրոնի մասին: 2009-ին «Հասկը» հրատարակվել է «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի միջոցներով:
Նույն հիմնադրամը ֆինանսավորել է նաեւ Ադանայում հայերի կոտորածի 100-ամյակին նվիրված մատենաշարի առաջին հատորի լույս ընծայումը: Այս մատենաշարի շրջանակներում կհրատարակվեն բոլոր փաստագրական նյութերը հայերի Ադանայի կոտորածի վերաբերյալ: Երկու աշխատությունները լույս են տեսել Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանի տպարանում:

Издан ежегодник по арменоведению “Аск”, в этом году посвященный Киликийской Армении. В издание включены материалы научной конференции “Киликийская Армения”, проведенной в начале года Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом I. Издание рассказывает о Киликийской Армении, ее истории, географии, культуре, политике, армии, быте, религии. В 2009 году “Аск” был издан на средства фонда “Галуст Гюльбенкян”.
Тот же фонд профинансировал издание первого тома цикла книг, посвященных 100-летию резни армян в Адане. В рамках данного цикла будут изданы все документальные материалы о зверской резне армян в Адане. Оба издания вышли в свет в издательстве Великого Дома Киликийского.