«Հայ կանայք միշտ էլ ընտանիքի հենարանն են եղել, եւ ես չեմ նվազեցնում նրանց դերը, սակայն ուշադրություն չեմ դարձնում բոլոր սեռական կարգախոսներին: Ինձ համար ամենակարեւորը մարդն է եւ նրա ներկայացրած արվեստը, այլ ոչ թե նրա սեռը»,- նոյեմբերի 25-ին «Ռենեսանս» ցուցահանդեսի բացմանն իր խոսքում նշեց «Հայարտ» արվեստի կենտրոնի տնօրեն Ռիտա Շարոյանը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված է մոտ 40 հեղինակների շուրջ հազար գրաֆիկական ու կիրառական աշխատանք: Նրանք բոլորն էլ վերջերս հիմնադրված Ստեղծագործող կանանց միության անդամներ են: Այդ միության համակարգող Սուսաննա Սարգսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց. «Ցուցահանդեսի բացումը հենց Սեռական բռնության դեմ պայքարի միջազգային օրը զուգադիպություն է, սակայն ցուցահանդեսն ինքը նվիրված է սեռերի հավասարության համար պայքարին»:

“Армянские женщины всегда являлись опорой в семье, и я не приуменьшаю их роли, однако я не обращаю внимания на все гендерные лозунги. Для меня самым важным является человек и представляемое им искусство, а не его пол”, – отметила в своей речи 25 ноября на открытии выставки “Ренессанс” директор центра искусств “Айарт” Рита Шароян.
На выставке представлено около тысячи графических и прикладных работ примерно 40 авторов. Все они являются членами недавно основанного Союза творческих женщин. Координатор этого союза Сусанна Саркисян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметила: “Открытие выставки именно в Международный день борьбы с гендерным насилием является совпадением, однако сама выставка посвящена борьбе за равенство полов”.