Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում նոյեմբերի 25-ն ցուցահանդես է բացվել, որը նվիրված է ժողովրդական նկարիչ Ստեփան Թարյանի 110-ամյակին: Ցուցահանդեսի այցելուները հնարավորություն ստացան դիտել Ստեփան Թարյանի գործերը:
«Սկսած 1926 թ-ց նկարիչը կազմակերպել է ավելի քան 20 ցուցահանդես, որոնցից երկուսը անհատական էին: Նրա գործերը ներկայացվել էիրն Խորհրդային Միության մի շարք քաղաքներում եւ տարբեր միջազգային մշակութային կենտրոններում», – իր հոր ստեղծագործական կյանքի մասին պատմեց նրա որդին: Նրա խոսքերով, Թերյանի ընտանիքը մտադիր է բացել Երեւանում Ստեփան Թարյանի անվան թանգարան եւ համապատասխան խնդրանքով դիմել է ՀՀ մշակույթի նախարարություն:
Ստեփան Թարյանը հայտնի է ոչ միայն որպես նկարիչ, այլ նաեւ քանդակագործ, արվեստաբան, կինոգետ: Ծնվել է Թբիլիսիում 1899 թ-ն, օգոստոսի 17-ն: Ավարտել է Պետերբուրգի Համառուսաստանյան գեղարվեստի ակադեմիան:

В Национальной галерее Армении 25 ноября открылась выставка, посвященная 110-летию народного художника Армении Степана Тарьяна. Посетителям третьей после кончины художника персональной выставки была предоставлена возможность посмотреть 110 работ Степана Тарьяна.
“Начиная с 1926 года, художник организовал свыше 20 выставок, из которых две были персональными. Его работы были представлены в ряде городов Советского Союза и в различных международных культурных центрах”, – рассказал о творческом пути отца Сурен Тарьян. По его словам, семья Тарьяна намерена в Ереване открыть музей имени Степана Тарьяна и соответствующей просьбой обратилась в Министерство культуры РА.
Степан Тарьян известен не только как художник, но и как скульптор, искусствовед, киновед. Родился 17 августа 1899 года в Тбилиси. Окончил Общероссийскую художественную академию в Петрограде, получив специальность скульптора.