Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի երեւանյան համերգները Արամ Խաչատրյանի անվան երիտասարդ երաժիշտների միջազգային մրցույթի յուրահատուկ շնորհանդես է: «Արդեն 5-րդ տարին անցկացվող մրցույթի շնորհանդեսը բացատրվում է ձեւաչափն ընդլայնելու եւ մրցույթն առավել հասանելի դարձնելու մտադրությամբ»,-ասել է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Արմեն Սմբատյանը նոյեմբերի 26-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Պավել Կոգանն իր հերթին հաղորդել է. «2010թ. մրցույթը կացնի երկու անվանակարգերում` ջութակ եւ թավջութակ, իսկ 2011թ.` դաշնամուր եւ կոմպոզիցիա: Մրցույթը «կոմպոզիցիա» անվանակարգում թույլ կտա բացահայտել երիտասարդ, տաղանդավոր կոմպոզիտորների»:
Մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի համալրումը համաշխարհային կարգի երաժիշտներով, ըստ Արմեն Սմբատյանի, լավագույն ապացույցն է, որ մրցույթը կանցնի բարձր պրոֆեսիոնալ մակարդակով եւ մանրակրկիտ ընտրված ժյուրիի մասնակցությամբ:
Մրցույթի հաղթողները ոչ միայն դրամական պարգեւ կստանան, այլ նաեւ Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ ունենալու հնարավորություն (գեղարվեստական ղեկավար Պավել Կոգան) եւ Մարիինյան թատրոնի նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար Վալերի Գերգիեւ):
Ըստ Սմբատյանի, մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդում ընդգրկված են նաեւ 10 երկրների կոնսերվատորիաների ղեկավարներ: «Կավելացվի մրցույթի մրցանակային հիմնադրամը, առաջին տեղի համար դափնեկիրը կստանա 15 հազար դոլար, երկրորդ եւ երրորդ տեղերի համար` 10 հազար եւ 5 հազար դոլար համապատասխանաբար»,-ասել է ՀՀ դեսպանը Ռուսաստանում:

Концерты Московского государственного академического симфонического оркестра (МГАСО) в Ереване являются своеобразной презентацией Международного конкурса молодых музыкантов имени Арама Хачатуряна. “Презентация конкурса, проводимого уже 5 год, объясняется намерением расширить формат и сделать конкурс доступным для более широкого круга участников ”, – сказал посол Армении в России Армен Смбатян на прошедшей 26 ноября пресс-конференции.
Художественный руководитель МГАСО Павел Коган в свою очередь сообщил: “В 2010 году конкурс пройдет в двух номинациях – скрипка и виолончель, а в 2011 году – фортепиано и композиция. Конкурс в номинации “композиция” поможет выявить молодых, талантливых композиторов”.
Пополнение совета попечителей конкурса музыкантами мировой величины, по словам Армена Смбатяна, – лучшее доказательство того, что конкурс пройдет на высокопрофессиональном уровне и при участии тщательно отобранного жюри.
Победители конкурса получат не только денежный приз, но и возможность выступать с Московским государственным академическим симфоническим оркестром (худрук Павел Коган) и оркестром Мариинского театра (худрук Валерий Гергиев).
По словам Смбатяна, кроме музыкантов мировой величины в совет попечителей Международного конкурса молодых музыкантов имени Арама Хачатуряна входят руководители консерваторий 10 стран. “Будет увеличен призовой фонд конкурса, за первое место победитель получит 15 тысяч долларов, за второе и третье места – 10 тысяч и 5 тысяч долларов соответственно”,- сообщил посол Армении в России.