«Մեր առաջին շքանշանը մենք հանձնում ենք Արա Գեւորգյանին ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ աշխարհում համերաշխության հաստատման գործում ակտիվ մասնակցության համար: Եւ ես հուսով եմ, որ հետագայում մենք կշարունակենք մեր մրցանակները հանձնել միայն ամենաարժանավորներին»,- նոյեմբերի 26-ին «Համերաշխության» շքանշանը երաժիշտ Արա Գեւորգյանին հանձնելու արարողության ժամանակ հայտնեց «Համերաշխություն» շարժման ղեկավար Սարգիս Առաքելյան:
Արարողության ժամանակ Արա Գեւորգյանը խոստովանեց, որ իր համար այս մրցանակը բոլորովին անսպասելի էր: «Ես մրցանակների հետեւից չեմ ընկնում: Բայց ես շատ շնորհակալ եմ այս շքանշանի համար եւ համարում եմ, որ իմ ստեղծագործությունը Հայաստանում նույնիսկ գերագնահատում են: Իմ նպատակն իմ երեխայի համար կյանքի լավ պայմաններ ստեղծելն է` մաքուր քաղաք, հաշտ երկիր: Հենց դա է 1999թ. «Սիրեցեք զՄիմյանս» նախագծի ստեղծման պատճառը:

26 Ноябрь 2009 - 14:20 AMT
“Наш первый орден мы вручаем Ара Геворкяну за активное участие в деле установления согласия как в Армении, так и в мире. И я надеюсь, что и в дальнейшем мы будем вручать наши премии только самым достойным”, – отметил 26 ноября на вручении ордена “Согласие” музыканту Ара Геворкяну руководитель движения “Амерашхутюн” (Согласие) Саркис Аракелян.
На церемонии Ара Геворкян признался, что для него эта премия явилась полной неожиданностью: “Я не гоняюсь за наградами. Но я очень благодарен за этот орден и считаю, что мое творчество в Армении даже переоценивают. Моя цель – создание хороших условий жизни для моего ребенка: чистого города, мирной страны. Именно это является причиной создания проекта “Возлюби ближнего своего” в 1999 году”.