«Անհավանական է, բայց իր գոյության 67 տարվա ընթացքում Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախումբը (ՄՊԱՍՆ) առաջին անգամ ելույթ ունեցավ Երեւանում երեկ` նոյեմբերի 25-ին: Նվագախմբի երկրորդ համերգը կկայանա վաղը` նոյեմբերի 27-ին»,- պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` հայտնեց ՄՊԱՍՆ գեղարվեստական ղեկավար Պավել Կոգանը: Նրա խոսքով, նվագախմբի առաջին համերգին հայ հանդիսատեսը ջերմություն ցուցաբերեց եւ զարմացրեց իր երիտասարդությամբ:
«Կարելի է ասել, որ ՄՊԱՍՆ-ին Հայաստան է բերել մեծն Արամ Խաչատրյանը, որի տաղանդի առջեւ մենք գլուխ ենք խոնարհում եւ, կարծում եմ, բոլոր պրոֆեսիոնալ երաժիշտներն են ուրախությամբ օգտվում մեծ երգահանի հիշատակը հավերժացնելու հնարավորությունից»,- պարզաբանել է Պավել Կոգանը:

“It’s incredible that over the 67 years of its existence, Moscow State Academic Symphonic Orchestra (MSASO) yesterday performed its first concert in Yerevan. Orchestra’s second concert is scheduled for November 27,” MSASO Art Director Pavel Kogan told a PanARMENIAN.Net reporter, impressed by the warmth and young spirit of Armenian audience.
“MSASO can be said to be brought to Armenia by Aram Khachaturyan. We all bow to his talent, and I think professional musicians will be pleased to eternalize the great composer’s memory,” Kogan said.