Նոյեմբերի 25-ին Բելգիայի ֆլամանական Գենտ քաղաքի համալսարանում, որտեղ ուսանել է Դանիել Վարուժանը, տեղի է ունեցել հայ ականավոր դասականի ծննդյան 125-ամյակին նվիրված միջոցառում :
Համալսարանի գրադարանում, որտեղ փակցված է Դանիել Վարուժանի հուշատախտակը, ուսանողներին, հայ համայնքի ներկայացուցիչներին, Հայաստանի դեսպանին ողջույնի խոսքով դիմել է գրադարանի տնօրեն դոկտոր Պետենգհեմը՝ շեշտելով ազգային գրականության դերը համամարդկային արժեքների ձեւավորման ընթացքում: Գենտի հայկական բարեգործական դպրոցի տնօրեն էլիզա Ատաջյանը ներկայացրել է դասականի ճակատագիրը:
Դեսպան Ադոնցը շնորհակալություն է հայտնել համալսարանի ղեկավարությանը միջոցառումը հյուրընկալելու, համընդհանուր եվրոպական արժեքների համակարգում հայ գրականության տիտանին ընկալելու – գնահատելու համար:
Միջոցառումը շարունակել են Գենտի հայկական դպրոցի աշակերտները Դանիել Վարուժանի ստեղծագործությունների ընթերցանությամբ:
Միջոցառումը կազմակերպել էին Բրյուսելում Հայաստանի դեսպանությունը եւ Գենտի «ԷԱԿ» հայկական բարեգործական կազմակերպությունը:

В университет бельгийского города Гент 25 ноября состоялось мероприятие, посвященное 125-летию армянского поэта Даниэла Варужана.
Как сообщает пресс-служба Министерства иностранных дел Армении, в ходе мероприятия директор библиотеки университета обратился к послу Армении в Бельгии, представителям армянской общины, студентам, подчеркнув важность национальной литературы в формировании общечеловеческих ценностей. Директор армянской благотворительной школы Эльза Атаджян представила присутствующим творческий путь и биографию Даниэля Варужана.
Посол Армении в Бельгии Авет Адонц поблагодарил руководство университета, где в свое время обучался классик армянской литературы Даниэль Варужан.
Мероприятие, которое организовали посольство Армении в Бельгии и армянская благотворительная организация “ЭАК”, продолжилось выступлениями учеников армянской школы Гента.