«Անիծված կղզի» թուրք-ֆրանսիական կարճամետրաժ ֆիլմը պատմում է Կոնստանդինոպոլսի մասին, բացահայտում է երիտթուրքերի էությունը, Երեւանում հայտարարել է ֆրանսահայ ռեժիսոր, ֆիլմի համահեղինակ Սերժ Ավեդիկյանը:
Ըստ պաշտոնական տվայլների, 1910թ. Կոնստանդինոպոլսում շուրջ 100 հազար շուն է եղել: Գալով իշխանության` երիտթուրքերը մեկ գիշերվա ընթացքում 30 հազար շուն են ոչնչացրել: Պետք չէ մոռանալ, որ նույն երիտթուրքերը 1909թ. կազմակերպեցին եւ սարսափելի կերպով իրականացրեցին 30 հազար հայերի կոտորածը»,-ասել է Ավեդիկյանը: Սակայն, ըստ նրա, ֆիլմում չի խոսվում այս փաստի մասին:
«Ես վստահ եմ, որ մենք պետք է ֆիլմեր նկարահանենք Թուրքիայի պատմության այն էջերի մասին, որոնց մասին թուրքերը չեն խոսում, նույն կերպ պետք է վարվեն թուրքերը հայերի եւ Հայաստանի պատմության հարցում: Հենց այդ պատճառով էլ ֆիլմում բառ անգամ չկա Հայոց ցեղասպանության մասին»,-ասել է Ավեդիկյանը:
Ըստ Ավեդիկյանի, նման ֆիլմերը հզոր ազդեցություն են թողնում թուրք ժողովրդի հոգեբանության ու մտածելակերպի վրա, որն այդ միջոցով ծանոթանում է իր պատմության մութ էջերին:
«Նման մոտեցումը կարող է արագացնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը»,-ասել է ռեժիսորը:
«Անիծված կղզի» ֆիլմը կներկայացվի 2010թ. «Ոսկե ծիրան» միջազգային փառատոնում:
Սերժ Ավեդիկյանը դերասան է, ռեժիսոր, սցենարների հեղինակ, պրոդյուսեր: Ծնվել է Երեւանում` 1955թ. դեկտեմբերի 1-ին: Արդեն երկար տարիներ ի վեր բնակվում է Ֆրանսիայում: Առաջին ֆիլմը նկարահանել է 1979թ., վերջինը` 2009-ին: Ընդհանուր առմամբ նկարահանել է 51 ֆիլմ:

Турецко-французский короткометражный фильм “Проклятый остров” рассказывает о Константинополе, раскрывает сущность младотурков, заявил в Ереване французский режиссер армянского происхождение, один из авторов фильма Серж Аведикян.
“Проклятый остров” – фильм, рассказывающий о собаках Константинополя. По сведениям официальных источников в 1910 году в Константинополе было 100 тысяч собак. Придя к власти, младотурки за одну ночь истребили 30 тысяч. И при этом нельзя забывать о том, что те же младотурки в 1909 году организовали и чудовищным образом осуществили истребление 30 тысяч армян”, – отметил Серж Аведикян. Однако, по его словам, в фильме не говорится о последнем факте.
“Я уверен, что мы должны снимать фильмы, рассказывающие о тех страницах истории Турции, о которых сами турки не говорят, аналогичным образом должны поступать турки в отношении армян и истории Армении. Именно по этой причине в фильме нет ни одного слова о Геноциде армян в Османской империи”, – заверил режиссер.
По словам Сержа Аведикяна, подобные фильмы сильно действуют на психологию и мышление турецкого народа, который посредством их узнает скрытые страницы своей истории.
“Такой подход может ускорить признание Геноцида армян”,- подчеркнул Серж Аведикян.
Фильм “Проклятый остров” будет представлен на Международном кинофестивале
“Золотой абрикос” в 2010 году.
Серж Аведикян – актер, режиссер, сценарист, продюсер. Родился в Ереване 1 декабря 1955 года. Долгие годы живет во Франции. Первый фильм снял в 1979 году, последний – в 2009 году. В общей сложности снял 51 фильм.