Բանասիրական գիտությունների թեկնածու Սուսաննա Հովհաննիսյանը հսկայածավալ աշխատության` գրող Հովհաննես Թումանյանի գիտական կենսագրության հեղինակն է:
«Այն միանգամայն նոր խոսք է Թումանյանի մասին գրված բոլոր կենսագրականների շարքում: Որքան էլ զարմանալի լինի, մինչ օրս լույս չի տեսել Թումանյանի ոչ մի գիտական կենսագրական, որտեղ նկարագրված լինի նրա կյանքը 1900 թ.-ից հետո: գոյություն ունեցող բոլոր կենսագրականները նկարագրում են նրա մանկությունն ու պատանեկությունը», – PanARMENIAN.Net -ի հետ զրույցի ընթացքում ասաց Սուսաննա Հովհաննիսյանը: Նա նաեւ ընդգծեց, որ իր գիրքը բացահայտում է 1900-1912 թթ. ընթացքում մեծ գրողի կյանքի բոլոր կարեւոր իրադարձությունները` ե’ բացասական , ե’ւ դրական:
Գիրքը գրվել է մայիսին, սակայն դեռեւս չի հրատարակվել միջոցներ չլինելու պատճառով: «Պուշկինի գիտական կենսագրության բացակայությունը Մոսկվայում անվանել են մշակութային կորուստ, իսկ մեր կառավարությունը նույնիսկ չի մտածում օգնել հայ հանճարեղ գրող Հովհաննես Թումանյանի գիտական կենսագրության հրատարակման գործին», – նշեց Սուսաննա Հովհաննիսյանը:
Բոլոր ժամանակների ամենայն հայոց հանճարեղ գրող, հասարակական գործիչ Հովհաննես Թադեւոսի Թումանյանը ծնվել է 1869 թ. փետրվարի 19-ին, Լոռու Դսեղ գյուղում (Հյուսիսային Հայաստան), հոգեւորականի ընտանիքում: 1878-83 թթ. Թումանյանն ստանում է նախնական կրթություն Ջալալօղլու (Ստեփանավան) դպրոցում, այնուհետեւ տեղափոխվում է Թիֆլիսի Ներսիսյան դպրոց (Թբիլիս` Վրաստանի մայրաքաղաք): Երեք տարի սովորելուց հետո բացառապես ֆինանսական դժվարությունների պատճառով նա դուրս է գալիս դպրոցից: Գրել սկսել է 80-ականների կեսերից, բայց որպես բանաստեղծ ճանաչման է հասնում 1890 թ. , երբ լույս տեսնում նրա բանաստեղծությունների առաջին ընտրանին: Թումանյանը մահացել է 1923 թ. :

Associate Doctor of Philology Susanna Hovhannisyan is the author of Hovhannes Tumanyan’s scientific biography, tremendous work depicting the great poet’s life in a new light.
“This is something absolutely new in terms of introducing Tumanyan’s biography. Strange though it is, there are so far no available records describing the great poet’s life after 1900,” Susanna Hovhannisyan told a PanARMENIAN.Net reporter. According to her, the book reflects the key moments of the Tumanyan’s life from 1900 to 1912.
The book was written in May but has not been published due to the lack of financial means. “The absence of Pushkin’s scientific biography was estimated as a cultural loss in Moscow, whereas our government does not even think about assisting in the publication of Hovhannes Tumanyan’s scientific biography,” the author said.
Great Armenian poet and public figure Hovhannes T. Tumanyan was born on February 19, 1869 in Dsegh, Lori region (north Armenia), to a family of parish priest. In 1878-83, he studied in Djalalogli (Stepanavan) local school and then continued his education Nersisyan college (Tbilisi). However, after 3 years of studies, financial hardships caused the future writer to drop out of school. Tumanyan started writing in the early 1880s, but gained the recognition of poet after the publication of his first collection of poems. Hovhannes Tumanyan died in 1923.