1 Դեկտեմբեր 2009 - 14:56 AMT
Տաշքենդում անցկացվեց 20-րդ դարի հայ մեծանուն բանաստեղծներից մեկի` Պարույր Սեւակի հիշատակի երեկո: Միջոցառումը պատրաստել էին Տաշքենդի հայկական կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցիչներն ու աշակերտները: Ներկաներին նրանք պատմում էին բանաստեղծի կյանքի ուղու մասին եւ ներկայացնում էին տարբեր տարիների նրա ստեղծագործություններից:
Տաշքենդի հանրապետական մանկական գրադարանի դահլիճը զարդարվել էր «Արվեստ» արտ-ստուդիայի մասնակիցների պատրաստած ստենդով, որը ներկայացնում էր Պ.Սեւակի կյանքի եւ ստեղծագործության մասին պատմող տարբեր նյութեր:
Պարույր Ռաֆայելի Սեւակ (իսկական ազգանունը` Ղազարյան, ծնվել է 1924 թ. հունվարի 26-ին, մահացել` 1971 թ. հունիսի 17-ին)` հայ բանաստեղծ եւ գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, Հայկական ԽՍՀ պետական մրցանակի դափնեկիր (1967 թ.): Հեղինակ է` «Սիրո ճանապարհ» (1954թ. ), «Կրկին քեզ հետ» (1957թ. ), «Մարդը ափի մեջ» (1963 թ.), «Եղիցի լույս» (1969 թ.), «Անլռելի զանգակատուն» (1959 թ.) եւ այլ պոեմների, որոնց համար արժանացել է ԽՍՀՄ պետական մրցանակի:

Tashkent hosted an evening in memory of the greatest Armenian poets of 20th century Paruyr Sevak . The event was prepared by teachers and students of the Tashkent-based Armenian Sunday school. Those present were told about the life path of the poet and his works are represented in different years.
Paruyr Sevak (January 26, 1924 – June 17, 1971) – Armenian poet and literary critic, doctor of philological sciences, laureate of State Prize of Armenian SSR (1967), author of poetry collection “The Immortals command” (1948 ), “Road of Love” (1954), “Again with you” (1957), “Man on the palm” (1963), “Let there be light” (1969) and the lyric poem “Incessant bell”(1959), for the which he was awarded the State Prize.