Դեկտեմբերի 11-13-ը Տոկիոյում կկայանա ձյուդոյի «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարն, որ ամեն տարի անց է կացվում ձյուդոյի հիմնադիր Ձիգարո Կանոյի պատվին: Մրցաշարն ամփոփում է 2009թ. սեզոնը:
«Մեծ սաղավարտին» կմասնակցի 2007թ. Եվրոպայի արծաթե մրցանակակիր, մինչեւ 60կգ քաշային կարգում 2009թ. աշխարհի առաջնության բրոնզե մրցանակակիր Հովհաննես Դավթյանը: «Ես շատ ուրախ եմ, որ ինձ անձամբ են հրավիրել մասնակցելու այս մրցաշարին, սա մեծ պատիվ է ինձ համար: Ես լավ են նախապատրաստվել եւ հուսով եմ, որ լավ ելույթ կունենամ»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Դավթյանը:
Դեկտեմբերի 8-ին ձյուդոիստն իր մարզիչ Կարեն Սիմոնյանի հետ մեկնում է Տոկիո, նա պայքարը կսկսի դեկտեմբերի 11-ին, իսկ 12-15-ը` կմասնակցի ուսումնամարզական հավաքին:
Ձյուդոյի «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարին յուրաքանչյուր երկրից կարող է մասնակցել 2-ական մարզիչ յուրաքանչյուր քաշային կարգում: Մրցաշարի մրցանակային հիմնադրմը 150 000 դոլար է, հաղթողը կստանա` 5000, արծաթե մրցանակակիրը` 3000, իսկ բրոնզե մրցանակակիրը 1500 դոլար:

С 11 до 13 декабря в Токио пройдет ”Большой шлем” по дзюдо, который проводится ежегодно в честь основателя дзюдо Дзигаро Кано. Турнир завершит сезон 2009 года.
В ”Большом шлеме” примет участие серебряный призер чемпионата Европы 2007 года, бронзовый призер чемпионата мира 2009 года в весовой категории до 60 кг Оганес Давтян. ”Я очень рад, что меня лично пригласили участвовать на этом турнире, это большая честь для меня. Хорошо подготовился и надеюсь выступить удачно”,- в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал Давтян.
8 декабря дзюдоист с тренером Кареном Симоняном отбывает в Токио, в борьбу войдет 11 декабря, а 12-15 там же проведет учебно-тренировочные сборы.
В турнире ”Большого шлема” по дзюдо от каждой страны могут участвовать 2 спортсмена в каждой весовой категории. Призовой фонд турнира составляет $150 000, победитель получит 5000, серебряный призер 3000, а бронзовые медалисты по $1500.