Դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանի Բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանն ամփոփեց «Հատիսի» վերջին երեք հանդիպումների արդյունքները 2009-2010թթ. Եվրոպայի Գավաթի նախընտրական առաջնության շրջանակներում` խմբային փուլում: Հունական «Աթինայկոսի» հետ հանդիպումն ավարտվեց հայ բասկետբոլիստուհիների պարտությամբ (105:54), բայց դրանից հետո «Հատիսը» հաղթանակ տարավ ռուսական «Չեւակատայի» (103:99) եւ թուրքական «Բեշիքթաշի» նկատմամբ (87:64):
«Թուրքիայում մեզ լավ դիմավորեցին»,- նշեց Ռոստոմյանը` ավելացնելով, որ թուրքական թիմը «Հատիսից» նման խաղ չէր սպասում: «Արդեն յոթերորդ րոպեից հետո, երբ մենք հաշվով առջեւում էինք, մրցակիցը գիտակցեց մեր խաղի լրջությունը»,- ասաց Հայաստանի Բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահը:
Հրաչյա Ռոստոմյանի խոսքով, երբ թիմը դեռ նոր էր ձեւավորվել, ակումբի ղեկավարությունը ցանկանում էր պարզապես մեծ հաշվով չպարտվել, այժմ նրանք ցանկանում են հաղթահարել խմբային փուլը:

2 декабря президент Федерации баскетбола Армении Грачья Ростомян подвел итоги последних 3 встреч баскетбольного клуба «Атис» в групповом этапе в рамках отборочного турнира Кубка Европы 2009-2010 года. Встреча с греческим «Атинайкосом» обернулась поражением для армянских баскетболисток (105:54), но после «Атис» обыграл российскую «Чевакату» (103:99) и турецкий «Бешикташ» (87:64).
«В Турции нас встретили хорошо», – отметил Ростомян, добавив, что турецкая команда не ожидала такой игры от «Атиса». «Уже после седьмой минуты, когда мы вели в счете, соперник осознал серьезность нашей игры», – сказал президент Федерации баскетбола Армении.
По словам Грачья Ростомяна, когда команда только формировалась, руководство клуба хотело лишь не проигрывать с большим счетом. Теперь они хотят преодолеть групповой этап.