Դեկտեմբերի 4-5-ըԵրեւանի Վ. Բրյուսովի անվանպետականլեզվաբանական համալսարանը «Եվրասիական հետազոտությունների ինստիտուտ» զարգացման հիմնադրամի հայկական մասնաճյուղի հետ համատեղ Ա. Գրիբոյեդովի անվան պատմամշակութային միության աջակցությամբ կազմակերպում է «Գրիբոյեդովյան ընթերցումներ» խորագրով հերթական եւ երկրորդ միջազգային գիտաժողովը հետ-յալ թեմատիկայով`
*Գրիբոյեդովյան ավանդույթները եւ Ռուսաստանի արեւելյան քաղաքականությունը
*Գրիբոյեդովի ֆենոմենը 21-րդ դարի մշակութային-քաղաքակրթական հայեցակարգում
Գիտաժողովին մասնակցում են հայտնի գիտնականներեւ գրականագետներՀայաստանից եւՌուսաստանից` Վ. Իգրունով – Հումանիտար եւ քաղաքական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի տնօրեն; Ա. Կրիլով – ՌԴ Համաշխարհային տնտեսագիտության – միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի առաջավոր մասնագետ; Ս. Վերմիշեւա – հայտնի հրապարակախոս, բանաստեղծ, գիտնական եւ հասարակական գործիչ, ԽՍՀՄ եւ Հայաստանի գրողների միության պատվավոր անդամ, Ռուսաստանի հայերի միության ստեղծագործական կենտրոնի տնօրեն: Հրավիրյալների ցանկում են ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության, Ուկրաինայի եւ Բելոռուսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանները, Կրթության եւ գիտության նախարարը, Մշակույթի նախարարը, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի անդամներ եւ այլ պատվավոր հյուրեր:

Upon the initiative of Yerevan State Linguistic University after V. Brusov, Institute for Eurasian Studies Armenian branch and RA Ministry of Culture, Yerevan hosts the II International conference devoted to “Gribaedov Recitations”.
The conference scheduled for December 4-5 is devoted to “A. S. Gribaedov’s traditions and Russia’s eastern policy” and “A. S. Gribaedov’s phenomenon in the XXI century cultural paradigm”.
Discussion will bring together renowned Armenian and Russian university scholars and literary critics such as V. V. Igrunov (Director of International Humanitarian and Political Research Institute), A. B. Krylov (leading scholar from RF NAS Global Economy and International Relations Institute), S. K. Vermisheva (poet, publicist, scholar and public figure), V. Kovalenko (Member of USSR Writers’ Union. Head of Armenians’ Union of Russia), as well as honored guests including RF Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary V. Kovalenko, Ukranian and Belarusian Ambassadors A. Bozhko and S. Sukhorenko, representatives from National Academy of Sciences, ministries of education and culture.