«Deep Purple» լեգենդար ռոք-խմբի մենակատար Յան Գիլանը մարտի 26-27-ին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ համատեղ երկու բարեգործական համերգ կտա Երեւանում: Համերգների կազմակերպիչներն են «Մեդիամաքս» գործակալությունը եւ բբջային կապի օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը:
Համերգների հասույթը կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի կառուցմանը, որտեղ սովորում է 200 երեխա: Այդ մասին դեկտեմբերի 4-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Մեդիամաքս» գործակալության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը: Նա հավաստիացրել է, որ տոմսերի գները մատչելի կլինեն:
Իր հերթին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Թոփչյանը, հիշեցնելով, որ «Deep Purple» խումբը ժամանակին համերգ է ձայնագրել Լոնդոնի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, ասել է, որ հավանաբար, երեւանյան համերգների ծրագիրը նման կլինի Լոնդոնի ծրագրին: «Հնարավոր է, որ մեր համերգը հիմք կհանդիսանա նոր DVD-ի համար: Սակայն վերջնական ծրագիրը կհաստատվի դեկտեմբերի վերջին»,-ասել է նա:
«Մենք ուրախ ենք, որ կարող ենք նպաստել Գյումրու երաժշտական դպրոցի նոր շենքի կառուցմանը, քանի որ վստահ ենք, որ Հայաստանում գործող ցանկացած ընկերություն պետք է ստանձնի այն խնդիրների մի մասը, որոնց չի կարողանում անդրադառնալ կառավարությունը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրենը:
Կազմակերպիչները հավաստիացրել են, որ մինչեւ տարեվերջ թիվ 6 երաժշտական դպրոցի աշակերտները կստանան նոր երաժշտական գործիքներ:
Հայաստանում համերգներ տալու հնարավորության մասին Յան Գիլանը հայտարարեց դեռեւս հոկտեմբերին, երբ «Հայաստանն երախտապարտ է ռոքին» ծրագրի շրջանակներում «Black Sabbath»-ի կիթառահար Թոնի Այոմիի, «Asia» խմբի դաշնակահար Ջեֆ Դաունսի, 1987թ. Ուիմբլդոնի տղամարդկանց մրցաշարի մրցանակակիր, թենիսիստ Պետ Քեշի, ինչպես նաեւ ավստրալական «Do something» բարեգործական կազմակերպության տնօրեն Ջոն Դիի հետ միասին այցելել էր Երեւան:

4 Декабрь 2009 - 10:21 AMT
Лидер легендарной рок-группы Deep Purple Ян Гиллан совместно с Государственным филармоническим оркестром Армении 26-27 марта выступит в Ереване с двумя благотворительными концертами. Организаторами концерта являются информационное агентство Медиамакс и оператор мобильной связи, компания «ВиваСелл-МТС».
Средства от продажи билетов будут направлены на строительство нового здания музыкальной школы N6 города Гюмри, в которой обучаются 200 детей из Гюмри и ближайших сел. Об этом на состоявшейся 4-го декабря пресс-конференции заявил директор агентства Медиамакс Ара Тадевосян. Он заверил, что билеты на концерты будут продаваться по доступным ценам.
В свою очередь худрук ГФОА Эдуард Топчян, напомнив, что группа Deep Purple в свое время записала концерт с Лондонским филармоническим оркестром, сказал, что, по всей вероятности, в программа ереванских концертов будет аналогична лондонскому. «Возможно, наш концерт станет основой для записи нового DVD. Но окончательно программа концерта будет утверждена в конце декабря», – отметил он.
«Мы рады возможности содействовать строительству нового здания музыкальной школы в Гюмри, так как уверены, что любая действующая в Армении компания должна взять на себя определенную часть проблем, до которых не доходят руки правительства», – заявил генеральный директор «ВиваСелл-МТС».
Организаторы заявили, что до конца года учащиеся музыкальной школы N6 получат подарок новые музыкальные инструменты.
О возможности концерта в Армении Ян Гиллан заявил еще в октябре, когда в рамках программы “Армения благодарна року” вместе гитаристом “Black Sabbath” Тони Айомми, клавишником группы “Asia” Джефом Даунсом, обладателем награды одиночного мужского турнира Уимблдона 1987-го года, теннисистом Пэт Кэш, а также автором проекта «Рок помогает Армении», директором австралийской благотворительной организации «Do something» Джоном Ди прибыл в Ереван.