Հայաստանի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը եւ իր սանիկ Նազիկ Ավդալյանը դեկտեմբերի 4-ին հանդիպեցին լրագրողների հետ, որպեսզի ամփոփեն Գոյանգում (Հարավային Կորեա) կայացած աշխարհի առաջնության արդյունքները:
Հայաստանի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը գոհ է Նազիկ Ավդալյանի ելույթներից, որը 69կգ քաշային կարգում նվաճեց չեմպիոնի տիտղոսն ու 3 ոսկե մեդալ, իսկ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը, որը հանդես էր գալիս 75կգ քաշային կարգում, բրոնզե մեդալակիր դարձավ: «Հայաստանում ծանրամարտով սկսեցին զբաղվել 2000-ից: Այդ կարճ ժամանակամիջոցում մեր ծանրամարտուհիներն ապացուցեցին ամբողջ աշխարհին, որ շատ ուժեղ են»,- ասաց Ներսիսյանը:
Աշխարհի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը որոշել է այլ քաշային կարգ անցնել եւ այսուհետ հանդես է գալու 75կգ քաշային կարգում: «Ես քաշի հետ կապված խնդիրներ ունեմ, դժվարությամբ եմ կորցնում ավելորդ կիլոգրամները: Այսօրվանից եւեթ ես պետք է սկսեմ իմ մարզումները, բայց մարզիչս ինձ փոքր-ինչ հանգստանալու հնարավորություն տվեց: Պարապմունքները կսկսեմ դեկտեմբերի 8-ից»,- ասաց Նազիկ Ավդալյանը:
Ավդալյանի խոսքով, «պոկում» վարժության երկրորդ փորձից հետո, որը մրցավարները չհաշվեցին, ինքը զգաց, որ սխալ է գործել: «Ես բաց չթողեցի ծանրաձողը, թեեւ զգացի, որ ծալել եմ ձեռքս, բայց մրցավարները կարող էին եւ ավելի շուտ հայտնել, որ չեն հաշվելու այդ փորձը, այլ ոչ թե սպասել, մինչեւ ես բարձրանամ»,- ասաց Ավդալյանը:

4 Декабрь 2009 - 12:52 AMT
Главный тренер женской сборной по тяжелой атлетике Армении Арташес Нерсисян и его подопечная Назик Авдалян 4 декабря встретились с журналистами, чтобы подвести итоги выступлений армянских тяжелоатлетов на чемпионате мира в Гоянге (Южная Корея).
Арташес Нерсисян доволен выступлениями Назик Авдалян, которая в весовой категории 69 кг. завоевала чемпионский титул и 3 золотых медалей и Рипсиме Хуршудян, которая в весовой категории 75 кг. стала бронзовым призером. “Тяжелой атлетикой в Армении стали заниматься с 2000 года. За этот короткий период наши штангистки доказали всему миру, что они очень сильные”, – сказал Нерсисян.
Чемпион мира по тяжелой атлетике Назик Авдалян решила перейти в другую весовую категорию и теперь будет выступать в весовой категории 75 кг. «У меня есть проблемы с весом, с трудом сбрасываю лишние килограммы. Уже с сегоднешнего дня я должна была начать свои тренировки, но тренер дал мне возможность немного отдохнуть. Начну заниматься с 8 декабря», – сказала Назик Авдалян.
По словам Авдалян, после второй попытки в упражнении «рывок», которую судьи не засчитали, она почувствовала, что совершила ошибку. «Я не бросила штангу, хотя почувствовала, что согнула руку, но судьи могли и раньше заявить, что не засчитывают эту попытку, и не ждать, пока я поднимусь»,- сказала Авдалян.