Բեյրութում սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային խաղերին առաջին անգամ մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը: Այդ մասին դեկտեմբերի 3-ին Լիբանանի մշակույթի նախարար Սալիմ Վերդեհի հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Քոչարյանը:
Փառատոնին Հայաստանը ներկայացնում էին երգարվեստի, գեղանկարչության, գրականության, պարարվեստի եւ սպորտի ոլորտների ներկայացուցիչներ: Աշոտ Քոչարյանը նշեց, որ Հայաստանը մտադիր է մասնակցելու նաեւ «Բեյրութը միջազգային գրքի մայրաքաղաք 2009» շրջանակներում 2010թ. ապրիլին Լիբանանի մայրաքաղաքում անցկացվելիք եզրափակիչ միջոցառումներին:
Հայ-լիբանանյան երկկողմ հարաբերությունների խորացման ենթատեքստում քննարկվել են մշակույթի ոլորտում համագործակցության հեռանկարներին առնչվող հարցեր: Ընդգծվել է երկու երկրների մայրաքաղաքներում մշակութային օրերի անցկացման անհրաժեշտությունը:

Армянская делегация впервые приняла участие в проводимом в сентябре-октябре текущего года в Бейруте международном фестивале Франкофонии. Об этом 3 декабря на встрече с министром культуры Ливана Салимом Вердехом сообщил посол Армении в Ливане Ашот Кочарян.
На фестивале Армению представляли музыканты, художники, танцоры и спортсмены. Он подчеркнул, что Армения намерена участвовать также в финальных мероприятиях фестиваля «Бейрут – международная книжная столица 2009» в апреле 2010 года.
На встрече собеседники отметили необходимость проведения культурных дней в столицах обеих стран, а также обсудили перспективы сотрудничества двух стран в сфере культурных отношений.