Բավական դժվար է անցնել նկարիչ Բորիս Մատինյանի տան շեմը: Պատճառը ոչ թե հյուրասիրության պակասն է, այլ նրա հսկայական թվով աշխատանքները: Կտավներն ու կիրառական արվեստի գործերը զբաղեցնում են նկարչի մեծ բնակարանը, մի փոքր արահետ թողնելով ոչ միայն հյուրերի, այլ նաեւ տան տիրոջ համար:
«Երբեմն, ինձ թվում է, որ ես քիչ եմ աշխատում եւ ջանում եմ առավելագույնս արդյունավետ օգտագործել իմ ժամանակը: Չէ որ դժվար է կյանքը նոր էջից սկսել 50 տարեկանում, սակայն այլ կերպ ես իմ ապագան չեմ պատկերացնում: Ամեն ինչ սկսվեց ուժգին ցնցումից, որն առաջացավ իմ ներքին աշխարհի եւ իրականության անհամապատասխանությունից»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Բորիս Մատինյանը:
Նկարչի առաջին աշխատանքը ինչ-որ բովանդակալից բան նկարելու ջանքերի արդյունքը հանդիսացավ: «Ես նստել ու նկարում էի, զարմանալով սեփական համառությանս վրա: Չէ որ մինչ 50 տարեկանը ես վստահ էի, որ նկարել չգիտեմ, սակայն Աստված ինձ նկարչի շնորհ տվեց եւ իմ առաջին նկարը դարձավ «Ձնաբքի ժամանակ գրկախառնված զույգը»,-ասել է նկարիչը, որը հասցրել է իր աշխատանքների շուրջ 40 ցուցահանդես կազմակերպել Հայաստանի զորամասերում, դպրոցներում եւ մանկապարտեզներում:
Ըստ նրա, արդեն պայմանավորվածություն կա Սոչիի քաղաքապետի հետ, որի համաձայն Բորիս Մատինյանն իր շուրջ 2000 աշխատանքները կնվիրի Սոչի քաղաքին` 2014թ. կայանալիք Օլիմպիադայի պատվին: «Պայմանավորվածության համաձայն, քաղաքում թանգարան կբացվի, որտեղ կցուցադրվեն իմ աշխատանքները: Չի բացառվում, որ թանգարանն իմ պատվին անվանեն»,-ասել է Մատինյանը:
Բորիս Մատինյանը ծնվել է 1947թ. ապրիլի 2-ին Երեւանում: 1956թ. ավարտել է Ռադիոէլեկտրակապի տեխնիկումը, 1968թ.` Մարքսիզմ-լենինիզմի համալսարանը, ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետն ավարտել է 1947թ.: Պարգեւատրվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի անվան մեդալով:

Boris Matinyan’s apartment is hard to enter. The reason being paintings and art works littering the apartment, rather than lack of hospitability.
“Sometimes the work I’ve done strikes me as ineffective, so I’m trying to make the maximum use of my time. It’s hard to start a new life at 50, but I wouldn’t even imagine a different future. It all started with a shock I felt, after I came to see the total mismatch between my inner life and reality,” Boris Matinyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
The painter created his first work after hours-long attempts to express something clear and substantial. “I kept painting, surprised at my own obstinacy. For 50 hears I stayed sure of having no painting abilities. Yet, the Almighty God has blessed me with a talent to paint. My first efforts were rendered into a painting – ‘Two Lovers in Snowstorm’,” he recollects.
In honor of 2014 Olympic Games, the artist will present the town of Sochi with over 2000 of his canvases. “We have agreed with Sochi Mayor to open museum of my works in the town. It’s quite possible that the museum will be named after me,” he said.
Boris Matinyan was born on April 2, 1947 in Yerevan. He graduated from Yerevan College of Radio-electric communication (1965), Marxism Leninism University (1968) and Yerevan State University, Faculty of Economy (1974). Matinyan is a holder of Ministry of Culture award and Hovhannes Baghramyan order.