Բավական դժվար է անցնել նկարիչ Բորիս Մատինյանի տան շեմը: Պատճառը ոչ թե հյուրասիրության պակասն է, այլ նրա հսկայական թվով աշխատանքները: Կտավներն ու կիրառական արվեստի գործերը զբաղեցնում են նկարչի մեծ բնակարանը, մի փոքր արահետ թողնելով ոչ միայն հյուրերի, այլ նաեւ տան տիրոջ համար:
«Երբեմն, ինձ թվում է, որ ես քիչ եմ աշխատում եւ ջանում եմ առավելագույնս արդյունավետ օգտագործել իմ ժամանակը: Չէ որ դժվար է կյանքը նոր էջից սկսել 50 տարեկանում, սակայն այլ կերպ ես իմ ապագան չեմ պատկերացնում: Ամեն ինչ սկսվեց ուժգին ցնցումից, որն առաջացավ իմ ներքին աշխարհի եւ իրականության անհամապատասխանությունից»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Բորիս Մատինյանը:
Նկարչի առաջին աշխատանքը ինչ-որ բովանդակալից բան նկարելու ջանքերի արդյունքը հանդիսացավ: «Ես նստել ու նկարում էի, զարմանալով սեփական համառությանս վրա: Չէ որ մինչ 50 տարեկանը ես վստահ էի, որ նկարել չգիտեմ, սակայն Աստված ինձ նկարչի շնորհ տվեց եւ իմ առաջին նկարը դարձավ «Ձնաբքի ժամանակ գրկախառնված զույգը»,-ասել է նկարիչը, որը հասցրել է իր աշխատանքների շուրջ 40 ցուցահանդես կազմակերպել Հայաստանի զորամասերում, դպրոցներում եւ մանկապարտեզներում:
Ըստ նրա, արդեն պայմանավորվածություն կա Սոչիի քաղաքապետի հետ, որի համաձայն Բորիս Մատինյանն իր շուրջ 2000 աշխատանքները կնվիրի Սոչի քաղաքին` 2014թ. կայանալիք Օլիմպիադայի պատվին: «Պայմանավորվածության համաձայն, քաղաքում թանգարան կբացվի, որտեղ կցուցադրվեն իմ աշխատանքները: Չի բացառվում, որ թանգարանն իմ պատվին անվանեն»,-ասել է Մատինյանը:
Բորիս Մատինյանը ծնվել է 1947թ. ապրիլի 2-ին Երեւանում: 1956թ. ավարտել է Ռադիոէլեկտրակապի տեխնիկումը, 1968թ.` Մարքսիզմ-լենինիզմի համալսարանը, ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետն ավարտել է 1947թ.: Պարգեւատրվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի անվան մեդալով:

7 Декабрь 2009 - 11:20 AMT
Перешагнуть порог квартиры художника Бориса Матиняна довольно трудно. Причина тому не отсутствие гостеприимства, а огромное количество его работ. Картины и предметы прикладного искусства занимают достаточно большую квартиру художника, оставляя узенькую тропинку для передвижения не только гостям, но и самому хозяину.
“Иногда мне кажется, что я мало работаю и стараюсь отпущенное мне время использовать максимально эффективно. Трудно ведь начать жизнь с нового листа в 50 лет, но по-другому я и не представлял мое будущее. Все началось с сильного потрясения, которое было вызвано полным несоответствием моего внутреннего мира и моей реальности”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net рассказал Борис Матинян.
Первая работа художника стала результатом долгих и не понятных ему самому многочасовых стараний нарисовать что-то понятное и содержательное. “Я сидел перед столом и рисовал, при этом удивлялся моему непонятному упрямству. Ведь до 50 лет я был уверен в том, что рисовать не умею, однако Всевышний решил одарить меня талантом художника, и первой работой стала картина “Пара, обнявшаяся в пургу”, – поделился своими воспоминаниями художник, который успел в воинских частях, школах и детских садах Армении организовать 40 выставок своих работ.
По его словам, уже есть договоренность с мэром города Сочи, согласно которой Борис Матинян более 2000 своих работ (картины, предметы прикладного искусства) подарит городу в честь Олимпиады, которая пройдет в 2014 году. “Согласно договоренности с мэром Сочи в городе откроется музей, где будут выставлены мои работы. Не исключено, что музей будет назван в мою честь”, – сообщил Борис Матинян.
Борис Матинян родился 2 апреля 1947 года в Ереване. В 1965 году окончил ереванский Техникум радиоэлектросвязи, в 1968 году Университет Марксизма Ленинизма, факультет экономики Ереванского государственного университета окончил в 1974 году. Награжден грамотой Министерства культуры РА и медалью имени маршала Ованеса Баграмяна.