«Արդեն պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նորվեգական ELMO-Film ընկերության հետ «Գաբրիելն ու Մարին» ֆիլմի վրա համատեղ աշխատելու վերաբերյալ, մենք բանակցում ենք նաեւ եւս մեկ նիդերլանդական եւ մեկ ռուսական ընկերության հետ»,-դեկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Parallels film production» ընկերության հիմնադիր, ռեժիսոր եւ «Խճճված զուգահեռներ» ֆիլմի պրոդյուսեր Հովհաննես Գալստյանը:
Նրա նոր «Գաբրիելն ու Մարին» ֆիլմում, դեռեւս կարդացած չլինելով սցենարը, եւ հանձնելով «Խճճված զուգահեռներ» ֆիլմում կանացի լավագույն դերակատարման համար մրցանակը «Արեւելք-Արեւմուտք, դասականն ու ավանգարդը» միջազգային կինոփառատոնում, համաձայնվեց նկարահանվել հայտնի ռուս դերասանուհի Վիկտորիա Տոլստոգանովան:
Ինչպես ասել է Հ.Գալստյանը, նկրահանումները կսկսվեն 2011 թվականին, իսկ ֆիլմը էկրան դուրս կգա 2012թ.:
«Ֆիլմի բյուջեի գրեթե 70 տոկոսը հավաքվել է արտերկրի համաարտադրողների եւ կինոֆոնդերի դրամաշնորհների միջոցով, իսկ ֆինանսավորման 30 տոկոսը ստանձնում է հայկական կողմը»,-ասել է Հ.Գալստյանը, որը գերադասեց չհրապարակել ֆիլմի ընդհանուր բյուջեն:

“Уже достигнута договоренность о совместной работе над фильмом “Габриель и Мари” с норвежской компанией ELMO-Film, мы проведем также переговоры с одной нидерландской и российской компанией”, – на прошедшей 8 декабря пресс-конференции сообщил учредитель компании “Parallels film production”, режиссер и продюсер фильма “Сплетенные параллели” Ованес Галстян.
В его новом фильме “Габриель и Мари”, еще не прочитав сценария, вручая приз за лучшую женскую роль в фильме “Сплетенные параллели” на Международном кинофестивале “Восток-Запад, классика и авангард”, проходящем в Оренбурге 23-28 ноября 2009 года, согласилась сниматься известная российская актриса Виктория Толстоганова.
Как сообщил Ованес Галстян, компания “Parallels film production” совместно с Национальным киноцентром начнет подготовительный этап к съемкам фильма “Габриель и Мари” в 2010 году. В течение года будет заключен договор о совместном производстве, завершен сценарий и достигнуты договоренности с актерами, а уже в 2011 году начнутся съемки фильма. Выхода фильма на экраны можно будет ожидать в 2012 году.
“Почти 70% бюджета фильма составляют инвестиции зарубежных сопроизводителей и гранты кинофондов, а 30% финансирования берет на себя армянская сторона”, – подчеркнул Ованес Галстян, не захотевший огласить общий бюджет картины.