Գրոսմայստեր Մելիքսեթ Խաչիյանը, որը ներկայացնում է ԱՄՆ-ն, դարձավ «US OPEN» առաջնության հաղթողը: Առաջնությունը կայացավ Լոս-Անջելեսում արդեն 45-րդ անգամ: Ինչպես հաղորդում է uschess.org-ը, այս տարի «US OPEN»-ին 200 շախմատիստ էր մասնակցում: Խաչիյանը 8 հնարավոր միավորներից հավաքեց 6-ը եւ հաղթող դարձավ: Իսկ Հայաստանը ներկայացնող միջազգային վարպետ Անդրանիկ Մատիկոզյանը նույնպիսի արդյունքով զբաղեցրեց 2-րդ տեղը:
Սթիլուոթեր (ԱՄՆ, Օկլահոմա նահանգ) քաղաքում տեղի ունեցավ միջազգային շախմատային առաջնություն, որին մասնակցում էին 32 շախմատիստներ: ՖԻԴԵ վարպետ Մովսես Մովսիսյանը (ԱՄՆ), որը 5,5 միավոր էր հավաքել 7 հնարավորից, 2-րդ տեղը զբաղեցրեց: Մովսիսյանը առաջնության առաջատար Կոնրադ Հոլթին (ՖԻԴԵ վարպետ) զիջեց 1 միավորով:
Բրազիլիայի շախմատի 76-րդ առաջնությունում, որն ընթանում է Ամերիկանա քաղաքում դեկտեմբերի 2-12-ը, մասնակցում են 12 շախմատիստներ: 7-րդ տուրից հետո միջազգային վարպետ Գրիգոր-Սեւակ Մեխիթարյանը 5,5 միավոր է հավաքել եւ երկրորդ տեղն է զբաղեցնում: Առաջատար Ջովաննի Վեկովիից նա հետ է մնում 0,5 միավորով: Մինչեւ առաջնության ավարտը 4 տուր է մնացել:
Գրոսմայստեր Սերգեյ Կասպարովը (Բելոռուսիա) պորտուգալական Ֆիգեյրա դա Ֆոզ քաղաքում, որտեղ ավարտվեց շախմատի բաց առաջնությունը, 6-րդ տեղը զբաղեցրեց 46 մասնակիցների շարքում: Նա 6 միավոր էր հավաքել: 7 միավորով առաջնության հաղթող դարձավ Անտոն Կովալյովը (Արգենտինա):

Гроссмейстер Меликсет Хачиян, который представляет США, стал победителем турнира «US OPEN». Турнир проходит уже 45 раз в Лос-Анджелесе. Как сообщает uschess.org, в этом году в «US OPEN»-е участвовало 200 шахматистов. Хачиян из возможных 8 очков набрал 6 и стал победителем. А представляющий Армению международный мастер Андраник Матикозян с таким же результатом занял 2 место.
В городе Стилуотер (штат Оклахома, США) прошел международный шахматный турнир, в котором приняло участие 32 шахматиста. Мастер ФИДЕ Мовсес Мовсисян (США), набравший 5,5 очков из возможных 7, занял 2 место. Мовсисян уступил лидеру турнира Конраду Холту (мастер ФИДЕ) 1 очко.
В 76 чемпионате Бразилии по шахматам, который проходит в городе Американа с 2 по 12 декабря, принимают участие 12 шахматистов. После 7 тура международный мастер Грикор-Севак Мехитарян набрал 5,5 очков и занимает второе место. От лидера Джованни Вескови он отстает на 0,5 очка. До конца турнира осталось 4 тура.
Гроссмейстер Сергей Каспаров (Белоруссия) в португальском городе Фигейра да Фоз, где завершился открытый турнир по шахматам, занял 6 место среди 46 участников. У него 6 очков. Победителем турнира стал Антон Ковалев (Аргентина) с 7 очками.