Օրենբուրգում կայացած «Արեւելք-Արեւմուտք» կինոփառատոնում կանացի լավագույն դերակատարման համար մրցանակը ստացել է Լորանս Ռիտտերը Լաուրայի դերի համար ռեժիսոր Հովհաննես Գալստյանի «Խճճված զուգահեռներ» հայ-նորվեգական-ֆրանսիական համատեղ ֆիլմում:
«Լ.Ռիտտերը պրոֆեսիոնալ դերասանուհի չէ: Նրա հետ դժվար էր աշխատել: Նրա մասնակցության բոլոր կտորները պետք էր նկարահանել մեկ դուբլով, եւ դրա համար նրան պետք էր մի փոքր զայրացնել: Սակայն այդ դերը նրան էր վիճակված եւ նա խաղաց ինքն իրեն` Լորանս Ռիտտերին: Հենց այդ պատճառով էլ իմ ընտրությունը կանգ առավ նրա վրա»,-ասել է Հ.Գալստյանը:
Ըստ նրա, Լ.Ռիտտերը նկարահանման կեսից հրաժարվեց հետագա աշխատանքից, եւ աշխատանքներն ավարտին հասցվեցին միայն մյուս դերասանների խաղի շնորհիվ, որոնց նկարահանում էին մեջքից կամ այլ ռակուրսներով:
«Խճճված զուգահեռներ» ֆիլմը «Parallels film production» ընկերության առաջին լիամետրաժ ֆիլմն է, այն նկարահանվել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի, նորվեգիական Original films եւ ֆրանսիական Quasar Picturs-ի մասնակցությամբ: Սյուժեն կառուցված է երկու կանանց` մոր եւ աղջկա սիրո պատմությունների զուգահեռների վրա: Կանանցից մեկը ֆաշիստական Նորվեգիայի բնակիչ է, որը թաքցրել է ճամբարից փախած խորհրդային զինվորին, իսկ հետո նրա հետ մեկնել Հայաստան:
Ըստ ռեժիսորի, ֆիլմի մեկ այլ հաղթանակը ֆիլմի անվանումով ավնդական արտամրցութային ծրագրի ստեղծումն է «Արեւելք-Արեւմուտք» կինոփառատոնում:
Մոսկվայի 31-րդ միջազգային կինոփառատոնի մրցութային ծրագրի շրջանակներում 2009թ. հունիսին տեղի ունեցավ «Խճճված զուգահեռներ»-ի համաշխարհային պրեմիերան, Եվրոպական պրեմիերան տեղի կունենա 2010թ. հունվարին Ռոտերդամի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում:
«Արեւելք-Արեւմուտք, դասականն ու ավանգարդը» միջազգային կինոփառատոնն անցննում էր նոյեմբերի 23-28-ին Օրենբուրգում: Ներկայացված 10 ֆիլմերից միայն երեքն արժանացան մրցանակների: «Խճճված զուգահեռներ»-ից բացի, մրցանակներ ստացան նորվեգական «Թոմմին դժոխքում» ֆիլմը, իսկ տղամարդու լավագույն դերակատարման համար մրցանակ ստացավ սլովենական «Ոչ ոքի տղան» ֆիլմը:

8 Декабрь 2009 - 15:45 AMT
Приз за лучшую женскую роль кинофестиваля “Восток-Запад” получила Лоранс Риттер за роль Лауры в “Сплетенных параллелях”
Приз за лучшую женскую роль Международного кинофестиваля “Восток-Запад” в Оренбурге получила Лоранс Риттер, сыгравшая роль одной из главных героинь – Лауры в совместном армяно-норвежско-французском фильме “Сплетенные параллели” режиссера Ованнеса Галстяна.
“Лоранс Риттер не является профессиональной актрисой. С ней трудно было работать. Все ее эпизоды надо было снимать только одним дублем, и для этого ее нужно было чуть-чуть разозлить. Но ей была предначертана эта роль и сыграла она себя – Лоранс Риттер. Именно поэтому я ее и выбрал”, – рассказал Ованнес Галстян.
По его словам, Лоранс Риттер в середине съемочного процесса отказалась сниматься дальше, и работы над фильмом были доведены до конца благодаря игре других актрис, которых снимали со спины, с других ракурсов.
“Сплетенные параллели” – первый полнометражный фильм компании “Parallels film production”, снят при участии Национального киноцентра Армении, норвежской Original Film и французской Quasar Pictures. Сюжет картины построен на параллелях в любви двух женщин – матери и дочери, одна из которых – жительница профашистской Норвегии, укрывшая бежавшего из лагеря советского солдата и последовавшая за ним в Армению.
Как сообщил режиссер, другая победа фильма – это создание традиционной внеконкурсной программы в Международном кинофестивале “Восток-Запад” по названию картины “Сплетенные параллели”.
В рамках конкурсной программы 31-го Московского международного кинофестиваля в июне 2009 года состоялась мировая премьера “Сплетенных параллелей”. Европейская премьера киноленты состоится в январе 2010 года в рамках официальной программы 39-го Международного кинофестиваля в Роттердаме.
Второй международный кинофестиваль «Восток-Запад, классика и авангард» проходил в Оренбурге 23-28 ноября 2009 года. Из представленных 10-ти фильмов только три ленты удостоились внимания жюри и призов. Помимо “Сплетенных параллелей” двух призов удостоилась норвежская картина “Томми в аду”, в номинации “Лучшая мужская роль” получил приз словенский фильм “Ничей сын”.