«Չնայած որ հայ-սերբական հարաբերությունները ձեւավորվել են 750 տարվա ընթացքում, այսօր մեր ժողովրդներն ու երկրները նորովի են բացահայտում միմյանց: Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում չկա ոչ մի սերբական կազմակերպություն, իսկ Սերբիայում գործում է միայն Հայաստանի հյուպատոսությունը»,-Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում դեկտեմբերի 11-ին հայտարարել է Հայաստանում Սերբիայի պատվավոր հյուպատոս Բաբկեն Սիմոնյանը:
Սերբիայի մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության ղեկավար Տիբոր Վայդան, որը Հայաստանում է գտնվում Սերբիայում ՀՀ հյուպատոսության եւ Փարաջանովի անվան տուն-թանգարանի հրավերով, իր հերթին ասել է. «Իմ այցը Հայաստան մեկ նպատակ ունի` ճանաչել այսօրվա Հայաստանը եւ համագործակցության հնարավորություն գտնել մշակույթի ոլորտում: Մենք արդեն հասցրել ենք դիտել Փարաջանովի ֆիլմերը եւ արդեն մտադրություն կա Սերբիայում կազմակերպել նրա աշխատանքների ցուցահանդեսը»:
Ըստ նրա, Հայաստանի եւ Սերբիայի միջեւ համագործակցության ամենակարճ ուղին կարող են նախանշել երկու երկրների եկեղեցիները:
«Սերբիայի միակ հայկական եկեղեցին, որ կառուցվել է 1746 թվականին, քանդվել է 1963 թվականին: Ներկայումս այդ վայրում ավերակներ են եւ այն հայ բարերարի շիրմաքարը, որի միջոցներով կառուցվել էր եկեղեցին: Եվ, չնայած նրան, որ եկեղեցին պատմաճարտարապետական արժեք ունի եւ շատ հավատացյալներ է ունեցել, աննպատակահարմար եմ գտնում այդ եկեղեցու վերականգնումը, քանի որ շենքը սրբավայր է դառնում աղոթքների շնորհիվ, իսկ այսօր ամբողջ Սերբիայում ընդամենը 350 հայ է ապրում»,-ասել է Վայդան:

11 Декабрь 2009 - 11:51 AMT
“Несмотря на то, что армяно-сербские отношения формировались на протяжении 750 лет, сегодня наши народы и страны открывают друг друга заново. На сегодняшний день в Армении нет ни одной сербской организации, а в Сербии действует лишь консульство Армении”, – на прошедшей в Ереване 11 декабря пресс-конференции заявил почетный консул Сербии в РА Бабкен Симонян.
Руководитель агентства по охране памятников культуры Сербии Тибор Вайда, который находится в Армении по приглашению консульства РА в Сербии и Дома-музея Сергея Параджанова, в свою очередь отметил: “Мой визит в Армению преследует одну цель – узнать сегодняшнюю Армению и найти возможности сотрудничества в сфере культуры. Мы уже успели посмотреть фильмы Параджанова и уже есть намерение в Сербии организовать показы работ великого творца”.
По его словам, самый эффективный и короткий путь сотрудничества между двумя народами и государствами, особенно в сфере культуры, могут проложить Армянская Апостольская Церковь и Сербская Православная Церковь.
“Единственная армянская церковь в Сербии, построенная в 1746 году, была разрушенa в 1963 году. В настоящее время на ее месте руины и надгробный камень армянского благотворителя, на чьи деньги была построена церковь. И, несмотря на то, что церковь представляла собой историко-архитектурную ценность и имела много прихожан, считаю нецелесообразным восстановление данной церкви, так как здание становится святым местом благодаря молитвам прихожан, а на сегодняшний день во всей Сербии проживает всего 350 армян”,- заключил руководитель агентства по охране памятников культуры Сербии Тибор Вайда.