Դեկտեմբերի 15-ին Երեւանում, Տերյան եւ Աբովյան փողոցների միջեւ գտնվող զբոսայգում տեղակայված աստղադիտարանի մոտ տեղի կունենա Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատվավոր նախագահ, գիտնական, աստղաֆիզիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի հուշարձանի բացման արարողությունը: Արարողությունը զուգադիպում է գիտնականի 100-ամյակին:
Վիկտոր Համազասպի Համբարձումյան- խորհրդային հանրահայտ գիտնական, տեսական աստղաֆիզիկայի հիմնադիրներից մեկը: Ծնվել է 1908 թ. Թիֆլիսում (Վրաստան): Համբարձումյանի աշխատանքները վերաբերում են աստղերի եւ մշուշի ֆիզիկային, աստղագիտությանը, աստղային համակարգերի դինամիկային, մաթեմատիկական ֆիզիկային: Համբարձումյանը միանգամայն նոր տիեզերական հայեցակարգի հեղինակն է: Նա Ստալինյան մրցանակի կրկնակի դափնեկիր է (1946,1950), Սոցիալական աշխատանքի կրկնակի հերոս (1968,1978), Ռուսաստանի Դաշնության պետական մրցանակի դափնեկիր (1996), Հայաստանի ազգային հերոս, բազմաթիվ ակադեմիական շքանշանների դափնեկիր, Բյուրականի աստղադիտարանի հիմնադիրը:

14 Декабрь 2009 - 12:01 AMT
15-го декабря в Ереване близ обсерватории, расположенной в парке между улицами Теряна и Абовяна, состоится торжественное открытие памятника ученому, почетному председателю Национальной академии наук Армении, астрофизику Виктору Амбарцумяну. Церемония приурочена 100-летию ученого.
Виктор Амазаспович Амбарцумян – выдающийся советский ученый, один из основателей теоретической астрофизики. Родился в 1908 году, в Тифлисе (Грузия). Труды Амбарцумяна относятся к области физики звезд и туманностей, звездной астрономии, динамики звездных систем, космогонии звезд и галактик, математической физики. Амбарцумян является автором принципиально новой космогонической концепции. Амбарцумян – дважды лауреат Сталинской премии (1946,1950), дважды Герой Социалистического Труда (1968,1978) , лауреат Государственной премии Российской Федерации (1996), Национальный Герой Армении, обладатель многочисленных академических наград, основатель Бюраканской обсерватории.
В.А. Амбарцумян скончался 12 августа 1996 года и покоится в Бюракане, около Башни Большого Телескопа.