Դեկտեմբերի 14-ին լրանում է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, Երեւանի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, օպերային երգչուհի Գոհար Գասպարյանի ծննդյան 85-ամյակը: Անվանակոչության առթիվ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվ. օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը, ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ համատեղ կազմակերպել է համերգ:
Դեկտեմբերի 14-ին տեղի ունենալիք համերգին պետք է մասնակցեին մեծ երգչուհու լավագույն աշակերտները` Դավիթ Բաբայանցը, Նարինե Եղյանը, Սոֆյա Սայադյանը, Հովհաննես Այվազյանը եւ այլք: Սակայն մի քանի մեներգիչների առողջական վիճակի պատճառով համերգը հետաձգվել է մինչեւ դեկտեմբերի 22-ը:
Գոհար Գասպարյան – հայ նշանավոր երգչուհի (սոպրանո), ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, Սոցիալիստական աշխատանքի հերոս, Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանակիր, Երեւանի Կոմիտասի անվ. կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր: Ծնվել է 1924 թ. Կահիրեում, այնտեղ էլ ավարտել է կոնսերվատորիան: 1948 թ. տեղափոխվել է Հայաստան:
Երգել է Երեւանի օպերայի եւ բալետի պետական ակադեմիական թատրոնում, 1946 թ. ստացել է Հայկական ԽՍՀ պետական մրցանակ: Եղել է ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի 7-րդ եւ 8-րդ գումարման պատգամավոր:
1949 թ.-ից երգել է 23 օպերաներում գլխավոր դերերգեր: Երգչուհու երգացանկում տեղ էին գտել ռուս, ֆրանսիացի, գերմանացի, իտալացի կոմպոզիտորների մոտ 500 ստեղծագործություններ: Գոհար Գասպարյանը մահացել է 2007 թ. մայիսի 16-ին, 83 տարեկան հասակում:

14 Декабрь 2009 - 12:29 AMT
14 декабря народной артистке СССР, профессору Ереванской консерватории, оперной певице Гоар Гаспарян исполнилось бы 85 лет.
В связи со знаменательной датой Национальный академический театр оперы и балета имени Александра Спендиаряна совместно с Министерством культуры РА организовал концерт.
В концерте 14 декабря должны были принять участие лучшие ученики певицы: Давид Бабаянц, Нарине Егян, Софья Саядян, Ованес Айвазян и другие. Однако в связи с состоянием здоровья некоторых солистов концерт отложен до 22 декабря.
Гоар Гаспарян – выдающаяся армянская певица (сопрано), Народная артистка СССР, Герой Социалистического труда, Кавалер ордена Месропа Маштоца, профессор Ереванской консерватории. Родилась в Каире в 1924, там же закончила консерваторию. В 1948 году переехала в Армению.
Пела в Ереванском Государственном Академическом театре оперы и балета, в 1964 получила Государственную премию Армянской ССР. Депутат Верховного Совета СССР 7-го и 8-го созывов.
С 1949 года спела заглавные партии в 23 операх. В репертуар певицы входило около 500 произведений русских, французских, немецких и итальянских композиторов.