«Ես չէի սպասում նման բարձր մակարդակ Հայաստանում երիտասարդ կատարողների մրցույթից: Առնո Բաբաջանյանի երգերը շատ դժվար է կատարել, նույնիսկ փորձառու երգիչները միշտ չէ , որ համաձայնվում են կատարել դրանք: Սակայն ես հսկայական հաճույք ստացա մրցույթի գրեթե բոլոր մասնակիցների կատարումներից: Կեցցեն այդ երիտասարդները»,-դեկտեմբերի 16-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԽՍՀՄ եւ Վրաստանի ժողովրդական դերասանուհի, երիտասարդ կատարողների «Առնո» մրցույթի ժյուրիի համանախագահ Նանի Բրեգվաձեն:
Մրցույթի կազմակերպիչները, Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի միջազգային հիմնադրամի նախագահը, կոմպոզիտորի որդին ու նրա կինը, մրցույթի երաժշտական պրոդյուսեր, լրագրող Մայա Կիպիանին, նշեցին, որ ներկայացված վեց երկրներից բացի մրցույթին պետք է մասնակցեին նաեւ երիտասարդ կատարողներ Իրանից եւ Իտալիայից, սակայն որոշ պատճառներով դա չստացվեց:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին պատասխանելով` կազմակերպիչները հույս հայտնեցին, որ մրցույթը շարունակություն կունենա: «Մենք հուսով ենք, որ «Առնո» մրցույթը կդառնա Հայաստանի այցեքարտը: Մենք ունենք աջակցություն, ունենք տաղանդներ, էլ ի՞նչ է հարկավոր»,-ասել է Արա Բաբաջանյանը:
Մայա Կիպիանին հայտարարել է, որ մրցույթի նպատակն էր գտնել եւ օգնել երիտասարդ տաղանդներին: Ուստի, նրանք հետագայում եւս կաշխատեն մրցույթի հաղթողների հետ, հնարավորություն տալով նրանց մասնակցել հիմնադրամի կողմից Հայաստանում եւ նրա սահմաններից դուրս կազմակերպվող միջոցառումներին: Օրինակ, նրանք կմասնակցեն դեկտեմբերի 20-ին Բաբաջանյանի անվան ֆիլհարմոնիայի փոքր դահլիճում կայանալիք համերգին: Նա նշել է նաեւ, որ մտադիր է աշխատել հաղթող Նարեկ Մակարյանի հետ, որը կարող է ներկայացնել Հայաստանը «Նովայա վոլնա-2010» մրցույթում: «Եթե նա հասցնի նախապատրաստվել, մենք միջոցներ կգտնենք նրա մասնակցության համար եւ նա այնտեղ կերգի»,-ասելէ մրցույթի երաժշտական պրոդյուսերը:
«Առնո» մրցույթը տեղի ունեցավ Երեւանում դեկտեմբերի 12-15-ը: Մրցույթի գլխավոր մրցանակակիրը դարձավ Նարեկ Մակարյանը, երկրորդ տեղում է Վրաստանի ներկայացուցիչ Վլադ Արամովը, երրորը կիսեցին Ու Մեյը (Չինաստան), Արամ Մուսաելյանը (ԼՂՀ) եւ Տիգրանուհի Շահինյանը (Հայաստան): Արա Բաբաջանյանի համակրանքի հատուկ մրցանակը շնորհվեց ՌԴ ներկայացուցիչ Հրաչյա Սաֆարյանին:

«Я не ожидала такого высокого уровня от конкурса молодых исполнителей в Армении. Петь песни Арно Бабаджаняна крайне трудно, не каждый опытный певец соглашается их исполнить. Но я получила огромное удовольствие от исполнения почти всех участников конкурса. Эти молодые люди – молодцы», – сказала на пресс-конференции 16 декабря народная артистка СССР и Грузии, сопредседатель жюри конкурса молодых исполнителей “Арно” Нани Брегвадзе.
Организаторы конкурса, президент Международного фонда памяти армянского композитора Арно Бабаджаняна, сын композитора и его жена, музыкальный продюсер конкурса, журналист Майя Кипиани, отметили, что в конкурсе, кроме представителей шести названных стран, должны были участвовать молодые исполнители из Ирана и Италии, однако их участие по некоторым причинам не состоялось.
На вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net организаторы выразили надежду, что конкурс будет иметь продолжительный характер. «Мы надеемся, что конкурс “Арно” станет визитной карточкой Армении. У нас есть поддержка, у нас есть таланты, что еще для этого надо?»,- подчеркнул Ара Бабаджанян.
Майя Кипиани заявила, что цель конкурса – найти и помочь молодым исполнителям проявить свой талант. Поэтому они и дальше будут работать с победителями конкурса, предоставляя им возможность принимать участие во всех мероприятиях, организованных фондом в Армении и за ее пределами, например выступление участников конкурса на новогоднем концерте 20 декабря в Малом зале филармонии имени Бабаджаняна. Она отметила также, что планирует поработать с победителем конкурса «Арно» Нареком Макаряном, который может представить Армении в конкурсе «Новая волна – 2010». «Если он успеет подготовиться, и у нас хватит средств на участие в конкурсе, так как оно стоит довольно дорого, то он обязательно будет там петь»,- подчеркнула музыкальный продюсер конкурса.
Конкурс “Арно” проходил в Ереване с 12 по 15 декабря. Главным призером конкурса стал певец из Армении Нарек Макарян, второе место занял представитель Грузии Влад Арамов, а третье место разделили У Мэй (Китай), Арам Мусаелян (Нагорно-Карабахская Республика) и Тигрануи Шаинян (Армения). Специальный приз симпатии Ара Бабаджаняна был вручен представителю России Грачья Сафаряну.