«2009-ի մեր գլխավոր նվաճումն այն է, որ մենք միջազգային համաձայնագրեր ենք մշակել օտարերկրյա կինոընկերությունների հետ, որոնք պետք է շուտով ստորագրվեն: Համաձայնագրերը թույլ կտան մեր երկրներին համատեղ ներդրումներ անել եւ ավելի որակյալ ֆիլմեր նկարահանել, ինչպես նաեւ թույլ կտան տարբեր երկրների դերասաններին խաղալ մեկ ֆիլմում»,-դեկտեմբերի 16-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գեւորգ Գեւորգյանը:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Մարիա Սահակյանի «Ալավերդի» ֆիլմի համատեղ նկարահանումների մասին, որտեղ ֆրանսիական կողմը կներդնի 650 հազար, ռուսականը` 195 հազար եւ հայկականը` 65 հազար եվրո:
«Մենք հայտեր ենք ընդունում, որոնք արժանի սցենարի եւ արդեն պատրաստի նկարահանման խմբի դեպքում գեղխորհրդի քննարկման ենք դնում, որոշելու համար հատկացնել այդ ֆիլմին միջոցներ թե ոչ»,-ասել է Գ.Գեւորգյանը:
Նա հաշվետվություն է ներկայացրել 2009թ. ՀՀ պետբյուջեից Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնին հատկացված` 405615,3 հազար դրամ գումարի վերաբերյալ: Ըստ Գեւորգյանի, միջոցներն ուղղվել են տարբեր նախագծերի, այդ թվում նաեւ սցենարային հայտերի զարգացմանը:
Գեւորգյանը նշել է նաեւ. «Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնը ֆինանսավորում է արժանի նախագծերը, որոնցով չեն զբաղվում պրոդյուսերները` կենտրոնը ֆինանսավորում է շատ մանկական հաղորդումներ, օրինակ, «Հայ ասպետը», «Գժուկ» երգիծական կինոհանդեսը: Նա ընդգծել է, որ շատ ֆիլմեր, որ նկարահանվել են կենտրոնի միջոցներով, կմասնակցեն փառատոների: Դրանց թվում է Սուրեն Բաբայանի «Մի նայիր հայելուն» ֆիլմը, որը կմասնակցի Բեռլինի փառատոնին: Նախատեսվում է նաեւ ֆիլմեր գործուղել Արգենտինայի, Ռումինիայի, Միավորված Էմիրատների եւ իհարկե Ռուսաստանի փառատոներին:
Գեւորգ Գեւորգյանը հավելել է, որ 2009թ. ամենահաջող ֆիլմը Հարություն Խաչատրյանի «Սահման» ֆիլմն էր, որը 10-ից ավելի պարգեւներ ստացավ: Երկրորդ տեղում էր Հովհաննես Գալստյանի «Խճճված զուգահեռներ» ֆիլմը:

National Cinema Center’s principal achievement of 2009 was the elaboration of international agreements with foreign film production companies, according to Gevorg Gevorgyan, Director of the National Cinema Center of Armenia. “Those agreements will enable us to make joint investments, raising the quality of films, as well as bring together actors from various countries,” he told Wednesday a news conference.
At that, he noted that Armenia, Russia and France concluded agreement on shooting Maria Sahakyan’s “Alaverdi” film. France has agreed to invest 650 thousand, Russia – 195 thousand and Armenia – 65 thousand.
“We receive application packages, and send them to artistic council for approval,” Gevorgyan said, answering journalists’ question on funding criteria. In that regard, he said that the 2009 State Budget envisages AMD 405615.3 allocations to the National Cinema Center.
According to him, the Center funds worthy projects, not elaborated by Armenian producers. These include children’s broadcasts (such as Hay Aspet), “Gzhuk” satiric newsreel etc. Many of the films shot under the funding of National Cinema Center will be screened during national and international festivals, Gevorgyan said. Among them is “Don’t Look into the Mirror” (director: Suren Babayan). It is also planned to send the films to Argentina, Romania, Slovakia, United Arab Emirates and Russia.
The best film was Harutyun Khachatryan’s “Border” which received 10 awards. Hovhannes Galstyan’s “Bonded Parallels” came next.