«2009-ի մեր գլխավոր նվաճումն այն է, որ մենք միջազգային համաձայնագրեր ենք մշակել օտարերկրյա կինոընկերությունների հետ, որոնք պետք է շուտով ստորագրվեն: Համաձայնագրերը թույլ կտան մեր երկրներին համատեղ ներդրումներ անել եւ ավելի որակյալ ֆիլմեր նկարահանել, ինչպես նաեւ թույլ կտան տարբեր երկրների դերասաններին խաղալ մեկ ֆիլմում»,-դեկտեմբերի 16-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գեւորգ Գեւորգյանը:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Մարիա Սահակյանի «Ալավերդի» ֆիլմի համատեղ նկարահանումների մասին, որտեղ ֆրանսիական կողմը կներդնի 650 հազար, ռուսականը` 195 հազար եւ հայկականը` 65 հազար եվրո:
«Մենք հայտեր ենք ընդունում, որոնք արժանի սցենարի եւ արդեն պատրաստի նկարահանման խմբի դեպքում գեղխորհրդի քննարկման ենք դնում, որոշելու համար հատկացնել այդ ֆիլմին միջոցներ թե ոչ»,-ասել է Գ.Գեւորգյանը:
Նա հաշվետվություն է ներկայացրել 2009թ. ՀՀ պետբյուջեից Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնին հատկացված` 405615,3 հազար դրամ գումարի վերաբերյալ: Ըստ Գեւորգյանի, միջոցներն ուղղվել են տարբեր նախագծերի, այդ թվում նաեւ սցենարային հայտերի զարգացմանը:
Գեւորգյանը նշել է նաեւ. «Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնը ֆինանսավորում է արժանի նախագծերը, որոնցով չեն զբաղվում պրոդյուսերները` կենտրոնը ֆինանսավորում է շատ մանկական հաղորդումներ, օրինակ, «Հայ ասպետը», «Գժուկ» երգիծական կինոհանդեսը: Նա ընդգծել է, որ շատ ֆիլմեր, որ նկարահանվել են կենտրոնի միջոցներով, կմասնակցեն փառատոների: Դրանց թվում է Սուրեն Բաբայանի «Մի նայիր հայելուն» ֆիլմը, որը կմասնակցի Բեռլինի փառատոնին: Նախատեսվում է նաեւ ֆիլմեր գործուղել Արգենտինայի, Ռումինիայի, Միավորված Էմիրատների եւ իհարկե Ռուսաստանի փառատոներին:
Գեւորգ Գեւորգյանը հավելել է, որ 2009թ. ամենահաջող ֆիլմը Հարություն Խաչատրյանի «Սահման» ֆիլմն էր, որը 10-ից ավելի պարգեւներ ստացավ: Երկրորդ տեղում էր Հովհաննես Գալստյանի «Խճճված զուգահեռներ» ֆիլմը:

16 Декабрь 2009 - 17:00 AMT
“Наше главное достижение в 2009 году состоит в том, что мы разработали международные соглашения с иностранными кинокомпаниями, которые должны быть вскоре подписаны. Эти соглашения позволят нашим странам совместно вкладывать деньги и получать более качественные фильмы, а также помогут актерам из разных стран сыграть в одном фильме», – заявил на пресс-конференции 16 декабря директор Национального киноцентра Армении Геворк Геворкян.
Он подчеркнул, что между Арменией, Россией и Францией достигнута договоренность о совместных съемках фильма Марии Саакян “Алаверды”, в который французская сторона вложит 650 тысяч, российская – 195 тысяч, а Армения – 65 тысяч евро.
“Мы принимаем пакет заявок, которые в случае наличия достойного сценария и уже готовой съемочной группы отправляем на обсуждение художественного совета для решения, выделять деньги фильму или нет”, – отметил Геворк Геворкян на вопрос журналистов о критериях отбора финансируемых фильмов.
Он представил журналистам отчет о сумме, выделенной из госбюджета Национальному киноцентру Армении для художественных фильмов, мультфильмов, детских программ и других проектов, согласно которому в 2009 году Национальному киноцентру Армении было выделено 405615.3 тысяч драмов. По словам директора Национального киноцентра, эти средства пошли на выполнение различных проектов, в том числе на развитие сценарных заявок.
Геворкян отметил также: «Национальный киноцентр Армении спонсирует стоящие проекты, которыми не занимаются продюсеры: он финансирует многие детские передачи, такие как «Ай аспет», сатирический киножурнал «Гжук» и другие проекты». Он подчеркнул, что многие фильмы, снятые на средства киноцентра, будут участвовать во многих армянских и зарубежных фестивалях. Среди них фильм Сурена Бабаяна «Не смотри в зеркало», который отправили на Берлинский кинофестиваль. Также планируется отправить фильмы на фестивали в Аргентину, Румынию, Словакию, Объединенные Арабские Эмираты и, конечно, в Россию.
Геворк Геворкян добавил, что наиболее удачным фильмом 2009 года стал фильм “Граница” Арутюна Хачатряна, получивший более 10 наград. На втором месте оказался фильм Ованеса Галстяна “Запутанные параллели”.