Դեկտեմբերի 17-ին կայացավ Հայաստանի Պատմության թանգարանի նոր ցուցասրահի բացումը, որտեղ ներկայացված է Հայաստանի ողջ տարածքում ավելի քան 100 տարի շարունակվող պեղումների արդյունքում հայտնաբերված նմուշների արժեքավոր հավաքածուն:
«Ցուցահանդեսում ներկայացված են ցուցանմուշներ, որոնք թվագրվում են մ.թ.ա 200 000-1000թթ.: Առաջին անգամ ցուցադրվում են հին քարե դարի եւ բրոնզե դարի բոլոր շրջանների ավելի քան 1200 ցուցանմուշներ 200 հնագիտական վայրերից: Հավաքածուն արժեքավոր է նրանով, որ բոլոր իրերը գտնվել են հենց Հայաստանի տարածքից, ինչը մեզ կօգնի ավելի քան երբեւէ լավ ճանաչել մեր երկրի պատմությունը»,- նշեց Հայաստանի Պատմության թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, ցուցասրահի տարածքը կազմում է 1500 քառակուսի մետր, բայց մինչեւ գարուն այն կընդլայնվի: Նոր տարածքում կներկայացվի մինչեւ 7-րդ դարի, այսինքն ուրարտական, բյուզանդական, հելլենիստական ու քրիստոնեական շրջանների հայկական մշակույթը: Պատմության թանգարանի պահեստում ներկայումս ավելի քան կես միլիոն հնագիտական, ազգագրական ու փաստագրական ցուցանմուշներ կան: Ցուցահանդեսն այցելեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, մշակույթի գործիչներ ու այլ հայտնի անձինք:

New exhibition hall in the History Museum of Armenia opened on December 17, featuring a valuable collection of artifacts excavated over the last century on the territory of the country.
“The exhibition features artifacts, which date back 200 000 – 1000 BC. For the first time more than 1200 artifacts belonging to all stages of the ancient Stone and Bronze Ages from 200 archaeological localities are exhibited. The collection is valuable because all items have been found on the territory of Armenia. It will help us learn the history of our country better than ever,” Museum director Anelka Grigoryan said.
The territory of the new exhibition hall, which is 1500 square meters, will be enlarged by spring enabling to exhibit the pieces of Armenian culture of Urartian, Byzantine, Hellenistic and Christian periods up to the 7th century. Currently there are more than half a million archaeological, ethnographic, documentary exhibits in the Museum of History of Armenia.
The exhibition was visited by the President of Armenia Serzh Sargsyan, Minister of Culture Hasmik Poghosyan and cultural workers.