Դեկտեմբերի 17-ն «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում համերգային ծրագրով նշանավորվեց «Ձմեռային փառատոն Հայաստան 2009»-ի հանդիսավոր արարողության բացումը: Փառատոնը կշարունակվի մինչեւ հունվարի 6-ը: Այն կազմակերպվել է «Կանաչաստան» հասարակական կազմակերպության կողմից:
Ձմեռային փառատոնի նպատակն է ստեղծել ձմեռային տոների ավանդույթ, որոնք կզարդարեն մռայլ առօրյան:
Ինչպես հայտնել է «Կանաչաստան» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Րաֆֆի Նիզիբլյանը, փառատոնի շրջանակներում, դեկտեմբերի 18-ն Սիրահարների պուրակում տեղի կունենա եղեւնիների ցուցահանդես եւ Ձմեռային երթ: Դեկտեմբերի 19-ն փառատոնի կազմկոմիտեն ցուցահանդեսում կներկայացնի հայկական Ձմեռ Պապի` Կաղանդ Պապի կերպարի լավագույն ճեպանկարները: Իսկ Սբ. Կաթողիկե եկեղեցու հարեւանությամբ, հնարավոր կլինի տեսնել Հիսուս Քրիստոսի ծննդյան մասին «Կենդանի մսուր» ներկայացումը, որը կտեւի 20 րոպե: Փառատոնի շրջանակներում նաեւ կկազմակերպվի Ձմեռվա խաղեր եւ հայկական ճաշատեսակների ցուցահանդես:

Today, December 17, Yerevan hosted a concert program dated to ceremonial opening of “Armenia 2009 Winter Festival” to last till January 6.
‘ I hope the festival will become a good tradition and color the live of Armenians in cold winter days. I’m sure the initiative will provide collaboration opportunity with festival organizers- Kanachastan NGO,” Yerevan Mayor Hagik Beglaryans’ statement said.
As Kanachastan NGO director, Raffi Niziblyan informed, the festival will feature a number of events, including New Year trees’ exhibit in Lovers Park, winter march, holiday games and national dishes’ exhibition.
“Armenia 2009 Winter Festival“, held for the third time, was organized with the assistance of RA Economy and Culture Ministries, Yerevan Mayor’s Office, Bogossian Gardens foundation, and festival co-organizer, Deem Communications.