Դեկտեմբերի 20-ին, երկարատեւ հիվանդությունից հետո, կյանքից հեռացավ կինոգործիչ,հնչունային օպերատոր Յուրի Սայադյանը: Լինելով պրոֆեսիոնալ, նա այնպիսի բարձր մակարդակով էր կարողանում կատարել իր աշխատանքը, որ յուրաքանչյուր ֆիլմ, որի վրա նա աշխատում էր, դարձավ թիմային աշխատանքի լավագույն մարմնացումը:
Նրա փայլուն աշխատանքը հանդիսատեսը տեսել է այնպիսի ֆիլմերում, ինչպիսիք են` «Կյանքի լավագույն կեսը», «Ուրախ ավտոբուս», «Կտորմը երկինք», «Մատենադարան», «Փարաջանով, վերջին կոլաժ» եւ այլն:
ՀայաստանիԿինեմատոգրաֆիստների միությունը հայտնում է, որ քաղաքացիական հոգեհանգիստը կկայանա դեկտեմբերի 21 ի երեկոյան:
Յուրի Սայադյանը ծնվել է 1935թ. Պյատիգորսկում: 1956թ. նա ավարտել է Երեւանի թիվ 58 դպրոցը: Դպրոցական հասակում (1952թ.) աշխատել է «Արմենֆիլմ» կինոստուդիայում: Աշխատանքին զուգահեռ հեռակա կարգով սովորել է Լենինգրադի կինոինժեներների ինստիտուտում: 1967թվականից աշխատել է «Արմենֆիլմ» կինոստուդիայում որպես հնչունային օպերատոր: 1992թ. աշխատել է որպես հնչունային մոնտաժի արտադրամասի պետ:

20 декабря, после длительной болезни, ушел из жизни известный кинематографист, звукооператор Юрий Саядян.
Будучи профессионалом своего дела, он умел выполнить свою работу на таком высоком уровне, что каждый фильм, над которым он работал, стал лучшим олицетворением работы в команде.
Блистательную работу звукооператора Юрия Саядяна зрители оценили во многих фильмах, в том числе в таких картинах как “Лучшая половина жизни”, “Матенадаран”, “Веселый автобус”, “Параджанов: последний коллаж”, “Кусочек неба”.
Как сообщает Союз кинематографистов Армении, гражданская панихида по Юрию Саядяну состоится 21 декабря.
Юрий Саядян родился в 1935 году в Пятигорске. В 1956 году окончил среднюю школу № 58 в Ереване. Будучи школьником (1952 г.), работал в киностудии “Арменфильм”. Параллельно с работой заочно учился в Ленинградском Институте Киноинженеров (ЛИКИ). С 1967 года работал звукооператором в киностудии “Арменфильм”. С 1992 года был начальник звукомонтажного цеха.