Դեկտեմբերի 22-ին տեղի կունենա Գոհար Գասպարյանի 85-ամյակին նվիրված համերգ: Համերգի կազմակերպիչը Ալ.Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնն է ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ համատեղ: Համերգը նվիրված է նշանավոր տարեդարձին:
«Համերգին կմասնակցեն երգչուհու լավագույն աշակերտները, Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգիչներ Դավիթ Բաբայանը, Նարինե Եղյանը, Սոֆիա Սայադյանը, Հովհաննես Այվազյանը, Արմենուհի Սեյրանյանը եւ այլոք, ինչպես նաեւ Գոհար Գասպարյանի անվան մրցույթի դափնեկիրները: Նրանք կներկայացնեն հայ եւ օտարերկրյա կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում պարզաբանել է Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգիչների բաժնի պետի տեղակալ Ելենա Լեւոնյանը:
Գոհար Գասպարյանը հայ մեծ երգչուհի է (սոպրանո), ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստուհի, Սոցիալիստական աշխատանքի հերոս, Մեսրոբ Մաշտոցի անվան շքանշանակիր, Երեւանի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր: Գասպարյանը ծնվել է Կահիրեում 1924թ., այնտեղ էլ ավարտել է կոնսերվատորիան: 1948թ. նա հայրենադարձվել է Հայաստան: Երգել է Ալ.Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, 1964թ. ստացել է ՀԽՍՀ Պետական մրցանակ: ԽՍՀՄ 7-րդ եւ 8-րդ գումարման Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր է:
1949 թվականից ի վեր կատարել է գլխավոր պարտիաները 23 օպերաներոմ: Նրա երգացանկում եղել է ռուս, ֆրանսիացի, գերմանացի եւ իտալացի կոմպոզիտորների շուրջ 500 ստեղծագործություն: Գոհար Գասպարյանը վախճանվել է 2007թ. մայիսի 16-ին 83 տարեկան հասակում: Դեկտեմբերի 14-ին կլրանար Գոհար Գասպարյանի 85 տարին:

A concert dedicated to soprano Gohar Gasparyan’s 85th birth anniversary will take place on Tuesday, December 22 in Yerevan. Concert organizers are the National Academic Opera and Ballet Theatre after Alexander Spendiaryan and Armenia’s Ministry of Culture.
“The concert program includes performances by the prominent singer’s best students and soloists from the National Academic Opera and Ballet Theatre (David Babayan, Narine Yeghyan. Sofia Sayadyan, Hovhannes Ayvazyan, Armenuhi Seyrabyan etc.), as well as laureates of the contest in memory of Gohar Gasparyan. The audience will listen to works by Armenian and foreign composers,” Lena Levonyan, Head of Soloists’ Department at National Academic Opera and Ballet Theatre, told a PanARMENIAN.Net reporter.
Gohar Gasparyan born in an Armenian family in Cairo, on December 14, 1924, is also known as the “Armenian nightingale”. Gasparyan studied at a Music Academy in the city. In 1948 she migrated to Soviet Armenia along with hundreds of thousands of other Armenians from the Middle East.
From 1949 she had performed 23 operas at the Armenian Opera Theater. She also taught at Yerevan State Conservatory. Gasparyan was a People’s Artist of the USSR and Hero of Socialist Work. She was also honored with Mesrop Mashtots order.
Her repertoire included about 500 works by Russian, French. German and Italian composers. Gohar Gasparyan died on May 16, 2007.