Դեկտեմբերի 19-20-ը Սիմֆերոպոլի «Կոսմոս» կինոթատրոնում տեղի է ունեցել XX դարի անիմացիոն գլուխգործոցների գիշերային ցուցադրությունը: Հանդիսատեսին են ներկայացվել հայ ռեժիսոր, սցենարիստ եւ մուլտիպլիկատոր Ռոբերտ Սահակյանցի մուլտիպլիկացիոն ֆիլմերը: Դա հայկական ժողովրդական «Սուտասանը» (1982), «Խոսող ձուկը» (1983), «Բարեկենդանը» (1985) եւ այլ հեքիաթների թեմաներով նկարահանված երաժշտական ֆանտազիաներ են:
Ներկայացվել են նաեւ չեխ ռեժիսոր Յան Շվանքմայքերի, խորհրդային մուլտիպլիկատորներ Ֆյոդոր Խիտրուկի, Անդրեյ Խրժանովսկու, Յուրի Նորշտեյնի եւ Հարրի Բարդինի մուլտֆիլմերը, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն:

Night show of animated masterpieces of the 20th century took place in Simferopol’s “Cosmos” cinema hall on December 19 and 20.
Works by Armenian film director and scriptwriter Robert Sahakyants were screened. Audience enjoyed cinematized famous Armenian folk tales “Who will tell fables?” (1982), “Wow, a talking fish!” (1983), “In the blue sea, white foam …” (1984), “Look at that, Shrovetide! “(1985).
Jan vankmajer, Fyodor Khitruk, Andrei Khrzhanovsky, Yuri Norstein and Garry Bardin’s animated cartoons were also presented, Analitika.at.ua reported.