ՀՀ մշակույթի նախարարությունում այսօր ստորագրվեց «Հայաստանի ազգային պատկերասրահի հավաքածուների վերականգնման համար սարքավորումների վերազինման ծրագրի» դրամաշնորհային համաձայնագիր, համաձայն որի Ճապոնիայի Կառավարությունը Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրվող մշակութային դրամաշնորհի ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի ազգային պատկերասրահին կհատկացնի 27 900 000 ճապոնական իենի չափով տեխնիկական սարքավորումներ, որոնք կնպաստեն այդ հաստատության տեխնիկական հագեցվածությանը, մասնավորապես ժամանակակից սարքավարումներով եւ մեթոդներով պահպանման որակի բարձրացմանը (էքսպոնատների ֆիզիկա-քիմիական, ռենտգեն եւ այլ ուսումնասիրություններ ու աշխատանքներ իրականացնող): Համաձայնագրի ստորագրման արդյունքում իրենց լուծումը կստանան պատկերասրահի համար էական նշանակություն ունեցող 2 խոշոր խնդիրներ, այն է` գեղանկարների վերականգնումը եւ փայտյա նմուշների վերականգնման արհեստանոցի համար սարքավորումների ձեռքբերումը:
Սույն փաստաթուղթը Ճապոնիայի Կառավարության կողմից ստորագրեց Ուզբեկստանում Ճապոնիայի Միջազգային Համագործակցության Գործակալության գլխավոր ներկայացուցիչ ՅՈՒԿԻՀԻԿՈ ԷՋԻՐԻՆ, իսկ ՀՀ մշակույթի նախարարության կողմից` նախարար ՀԱՍՄԻԿ ՊՈՂՈՍՅԱՆԸ:
Ճապոնական Կառավարության կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրվող մշակութային դրամաշնորհի ծրագրի շրջանակներում առ այսօր սարքավորումներ կամ անհրաժեշտ տեխնիկա է տրամադրվել`

22 Декабрь 2009 - 13:58 AMT
22 декабря в Министерстве культуры Армении было подписано соглашение о грантовой программе по переоборудованию и восстановлению коллекций Национальной галерее Армении.
Согласно подписанному между Министерством культуры РА и Агентством международного сотрудничества Японии документу правительство Японии Национальной галерее Армении предоставит новейшую реставрационную технику на сумму в 27 миллионов 900 тысяч японских иен.
Реализация данной программы создаст возможность реставрировать картины и открыть мастерскую для реставрации экспонатов из дерева.
До сегодняшнего дня правительство Японии предоставило современное оборудование Государственному филармоническому оркестру Армении, Институту древних рукописей имени М. Маштоца «Матенадаран», Национальному академическому театру оперы и балета имени А. Спендиаряна и Спортивно-концертному комплексу имени К. Демирчяна.