Հայաստանի Գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանն իր դժգոհությունն է հայտնել 2009թ. իրականացված ծրագրերից: «Հայաստանի Գրողների միությունն իր առջեւ երկու գլոբալ նպատակներ է դրել. միջազգային կապերի հաստատում եւ գրական աշխարհի ու ընթերցողների միջեւ ճգնաժամի հաղթահարում: Հենց այդ նպատակներին հասնելու համար մենք համաձայնագրեր ենք ստորագրել 10 զանազան երկրների Գրողների միությունների հետ համագործակցության մասին, մի քանի եվրոպական երկրների մայրաքաղաքներում ընթերցողների հետ հանդիպումներ ենք կազմակերպել: Ավանդական է դարձել «Հայ գրականության օրերի» անցկացումը Ռուսաստանում եւ Վրաստանում»,- նշեց Լեւոն Անանյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի Գրողների միությունը մեծ կարեւորություն է տալիս Գրական քարոզչության կենտրոնի ստեղծմանը, ինչը կնպաստի գրական աշխարհի ու ընթերցողների միջեւ ճգնաժամի հաղթահարմանը:
«Գրական ԶԼՄ հիմնադրամի ստեղծման նպատակով Հայաստանի Գրողների միությունը գրավոր ձեւով դիմել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի 10 հայ ձեռնարկատերերի: Դրական արձագանքների դեպքում մենք կփորձենք բարձրացնել ոչ միայն «Գրական թերթի», այլեւ մյուս գրական ԶԼՄ որակը»,- հաղորդեց Հայաստանի Գրողների միության նախագահը:

Chairman of Writers’ Union of Armenia Levon Ananyan expressed satisfaction with programs implemented in 2009.
“Writers’ Union of Armenia has set two goals: to establish international relations and bridge the gap between the literary world and readership. To achieve these goals we have signed cooperation agreements with Writers’ Union in 10 different countries, have organized meetings with readers in the capitals of several European states. Days of Armenian literature in Russia and Georgia have already become traditional,” Levon Ananyan said.
According to him, Writers’ Union of Armenia attaches great importance to establishing the new center for literary propaganda, which will help to bridge the gap between the literary world and readers.
In order to bring to life another project of the Literary Media Foundation Writers’ Union of Armenia sent written requests to 10 Armenian businessmen in Armenia and Russia.
“If we manage to attract funds we will try to raise not only the quality of Literary Gazette, but other literary media in Armenia,” chairman of Writers’ Union of Armenia promised.