24 Դեկտեմբեր 2009 - 13:08 AMT
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է «Խաղաղարար» համաշխարհային միության կողմից: Այն կսկսվի դեկտեմբերի 29-ն եւ կշարունակվի մինչեւ 2010 թ-ի հունվարի 12-ը: «Ես իրավունք ունեմ ցուցադրել միայն 3 ճեպանկար եւ լուսանկար, սակայն ես ինձ հետ շատ գործեր կվերցնեմ եւ կփոխեմ նրանց յուրաքանչուր 2-3 օրը մեկ: Երբ ես հայտնեցի այդ ցուցահանդեսի կազմակերպիչներին, նրանք ասացին, որ ես մտածում եմ որպես իսկական հայ», – ասել է խաչքարերի վարպետ Վարազդատ Հարությունյանը:
Վարազդատ Հարությունյանը մոտ 400 խաչքարերի հեղինակ է, որոնց թվում են ավանդական եւ նորարարական գործեր: «Արվեստը միշտ առաջացրել է վիճաբանություններ, սակայն, ո՞վ կարող է վիճել խաչքարի հետ: Դա ամենախորհրդավոր երեւույթներից է», – ասել է նա:
Նա հայտնել է, որ մտադիր է պահպանված գծագրերի եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգնությամբ վերականգնել Ջուղայի լավագույն խաչքարերը:

Sketches of Armenian cross-stones will be exposed at “Dialogue of Cultures: Peace Through Art” in Moscow. The exhibition, organized by Peacemaker World Alliance will run from December 29, 2009 to January 12, 2010.
The Armenian khachkars (cross-stones) will be presented by Armenian craftsman Varazdat Harutyunyan.
As Armen Danielyan, vice rector of Pedagogical University of Theatrical Art after Nikol Galanteryan told a press conference on December 24, Varazdat Harutyunyan is an author of more than 400 cross-stones, traditional and innovative works.
“I am allowed to exhibit only 3 sketches and photographs in the pavilion, so I am going to take a lot of works with me and change exposed items every 2-3 days, Varazdat Harutyunyan said.
The sculptor promised to restore the best stone-crosses destroyed by Azeris in Jugha. The remaining cross-stones are already on the verge of extinction and it is unknown whether our children would see them,” the sculptor said.